Forum Tawerny Four Ways

Mount&Blade II Bannerlord => Rozmowy o Bannerlord => Wątek zaczęty przez: Hubtus w Sierpień 24, 2015, 01:24:48

Tytuł: Kilka słów o cesarstwie i frakcjach
Wiadomość wysłana przez: Hubtus w Sierpień 24, 2015, 01:24:48

Ostatnio poświęciłem trochę czasu na przeglądaniu tekstów dialogowych z Warbanda pod kątem cesarstwa i pochodzenia frakcji, którymi mam okazje grać w serii M&B, dlatego też ukazuje wam mój krótki tekst, który ukaże kilka informacji, których możemy się dowiedzieć od NPC w Warbandzie.

Historia frakcji

W kilku dialogach bohaterów niezależnych możemy się dowiedzieć, że cesarstwo pod koniec swojego panowania nie miało się najlepiej. Było one najeżdżane przez liczne plemiona i nie było w stanie się samemu bronić. Dlatego też Cesarz Calradii zamiast prowadzić niekończące się wojny z plemionami, postanowił z nimi paktować w ten oto sposób możemy się dowiedzieć, że cesarz płacił Vaegierom, Swiadianom, Rhodocom. Nordom i Khergitą w zamian za ochronę. Tę informacje uzyskujemy w jednym z dialogów Bahestura :

„Khergici zawsze przychodzili tu handlować i plądrować, a w ostatnich dniach cesarstwa zaczęli się osiedlać. Podobnie jak Vaegirowie, Swadianie, Rhodocy, Nordowie i członkowie rodu Sarran, przyjęliśmy pieniądze od cesarza, by utrzymać inne plemiona z dala od nas.[…].”

Co ciekawe od Borchy możemy dowiedzieć się, że Khergici są rdzennymi mieszkańcami Calradyjskich stepów. Jego dialog również potwierdza politykę Cesarza.

Cóż, Khergici zawsze tu żyli, nawet w dawnych czasach.  Cesarz dał im złoto i ziemię, by trzymali się z daleka od innych plemion. Doszły mnie słuchy, że mój pradziad był przywódcą Khergitów, choć moja matka go nie znała, tak jak ja nie znałem swojego ojca. Kiedy moja matka była dziewką, Khergici zaczęli przechodzić coraz liczniej przez góry. Teraz Chan Khegritów jest w Tuldze”

Od Alayen’a z kolei dowiadujemy się, że Vaegierowie pochodzą z bliżej nieokreślonych gór, a to cesarz sprowadził ich do Calradii.

 Jestem z vaegirskiej ojczyzny z gór, gdzie vaegirscy panowie żyli na długo przed tym, kiedy cesarz sprowadził ich do Calradii.

O historii Nordów, Swadian, czy też Rhodoków niewiele jest napisane. Wiadomo tylko, że Nordowie pochodzą z Nordlandii czego dowiadujemy się od Matheld.

Upadek cesarstwa

Według Lezalita cesarstwo zostało zniszczone przez plemiona, które właśnie miały stanowić jego ochronę. Możemy się tego dowiedzieć w jednym z jego tekstów, w którym marzy o zjednoczeniu Calradii .

„Gdyby ktoś kiedyś zjednoczył tę naszą krainę, służyłbym mu za darmo. Stworzyłbym armię złożoną z rhodockich włóczników, nordyjskich piechurów na flankach i vaegirskich łuczników na przedzie, zabrałbym kilku khergickich zwiadowców do odnajdowania wroga, a także swadiańskich lansjerów i sarranidzkich mameluków, którzy dokończyliby robotę. Zabrałbym tę armię w góry i sprawił, że cały świat ukląkłby przed Calradią... Oczywiście to samo myśleli cesarze i w końcu plemiona odebrały im władzę.

Ciekawej informacji możemy dowiedzieć się od Króla Harlausa, który rozwścieczony informacją o próbie przejęcia Swadii przez Isolle z Suno stwierdza: „Isolla myśli, że powinna zostać królową Swadian? Cóż, król Esterich miał dobre serce i wierzył w córkę, ale miłościwy król, który nie używa głowy, może być przekleństwem dla ludu. Isolla może opowiadać o dawnych królowych-wojowniczkach, ale jak pewnie wiesz, wszystkie legendy kończą się tak samo - Swadianie zostają rozgromieni przez armie cesarza Calradii. Wynika z tego, że Swadianie w niewielkim stopniu przyczynili się do upadku cesartwa.


Na zakończenie dodam, że w dialogach NPC jest również trochę informacji na temat tego co działo się po upadku cesarstwa. Od Bundoka i Artimennera dowiadujemy się chociażby, że  Rhodocy przez pewien czas byli pod panowaniem Swadii.

„Zabawna rzecz - kiedy Rhodokowie po raz pierwszy zbuntowali się przeciwko Swadianom, powiedzieli, że nie będą mieć żadnych rządzących nimi lordów. Wyobraź sobie, jak długo to trwało. Jeden rhodocki kacyk osiada w Culmarr i każe się nazywać ''hrabią'', a dobrzy obywatele Jelkali i Veluki muszą lizać mu buty, żeby sprzedawać wino i aksamit poza Calradię. Gdy jednak chcesz utrzymać pod kontrolą hrabiów oraz chłopów, których zadaniem jest zaopatrywanie miast w żywność zamiast sprzedaży najlepiej płacącym, potrzebujesz wtedy króla, prawda? Ziemie Rhodoków niczym nie różnią się od innych, niezależnie od tego, co gadają o dawnych swobodach i wolności.”~ Artimmner

„W czasach mojego ojca Swiadianie sądzili, że przekonają nas do uderzenia się w czoła i nazwania ich swoimi panami. Jednak Grunwalder, stary weteran z wojen na wzgórzach, pokazał nam, jak uformować szyk za pomocą włóczni i kusz, zdolny do przełamania szarży Swadian. Zginął podczas bitwy, ale ludzie nazwali jego imieniem zamek, który tu wzniesiono, abyśmy zawsze pamiętali i potrafili sobie radzić z atakami konnicy.”~Bunduk
   


Mam nadzieję, że tekst się podobał :). Dialogi są wyciągnięte prosto z plików polonizacyjnych. Oczywiście w dialogach nie ma użytych nazw frakcji z Bannerlord'a, ale łatwo można wywnioskować, że frakcje M&B2 to po prostu protoplaścii frakcji z Warband'a.
Tytuł: Odp: Kilka słów o cesarstwie i frakcjach
Wiadomość wysłana przez: Netoman w Sierpień 24, 2015, 09:23:28
Dobra robota, jak widać potraktowałeś sprawy historyczne poważnie )
Tytuł: Odp: Kilka słów o cesarstwie i frakcjach
Wiadomość wysłana przez: Bruce Campbell w Sierpień 24, 2015, 09:39:48
Świetna robota, mi nie chciałoby się tyle sprawdzać in-game'owo żeby upewnić się że coś jest tak, a nie tak na przykład :D
Tytuł: Odp: Kilka słów o cesarstwie i frakcjach
Wiadomość wysłana przez: Garedyr w Sierpień 24, 2015, 09:57:54
Wszystko ładnie i pięknie rozpisane. Należy się piwko :)
Tytuł: Odp: Kilka słów o cesarstwie i frakcjach
Wiadomość wysłana przez: Dyktator w Sierpień 24, 2015, 15:51:28
Ciekawy temat. Fajnie by było, gdyby Bannerlord był pełen takich poukrywanych informacji, czy dialogów na temat historii Calradii.
Tytuł: Odp: Kilka słów o cesarstwie i frakcjach
Wiadomość wysłana przez: Bruce Campbell w Sierpień 24, 2015, 15:55:08
Pewnie będzie - ale mogę się założyć że jak z Warbandem, powciskają losowe rzeczy jakie przyjdą im do głowy byle były takie smaczki, ale w ogóle nie pomyślą o tym co tam powpisywali jak później będą robili grę opowiadającą o czasach jeszcze dawniejszych ^^
Tytuł: Odp: Kilka słów o cesarstwie i frakcjach
Wiadomość wysłana przez: Askorti w Sierpień 24, 2015, 18:37:58
Bardzo ładnie zebrane. Pamiętajmy jednak, że TW nie muszą odnieść się do tego, co mówią o historii postacie w obecnych grach, ponieważ mogą po prostu być nierzetelnymi narratorami. Tak więc jeśli chcą, to mogą zupełnie zignorować to, co już było powiedziane w obecnych grach i nie będzie to jakiś szczególny błąd z ich strony.
Tytuł: Odp: Kilka słów o cesarstwie i frakcjach
Wiadomość wysłana przez: Hubtus w Sierpień 24, 2015, 23:02:17
Skoro Taleworlds już w WB wspominało o cesarstwie i frakcjach, to raczej dalej będą podążać tym tropem. Samych informacji i tak jest na lekarstwo, więc dopisać do tego mogą wszystko. Sam jestem ciekaw, czy Taleworlds skupi się jakoś bardziej na fabule, czy raczej znowu każe nam grać w świecie, gdzie wybiera się frakcje tylko pod kątem uzbrojenia i jednostek.