Najnowsze newsy ze świata Mount&Blade: ( Dodaj własny news )

Bannerlord: Fizyka broni - część 2. (Dev Blog 16/11/17)

16.11.2017 | Dodał: Eltarek

Właśnie ukazał się kolejny cotygodniowy blog dewelopera! Liczniki ustawiamy na 32, natomiast oczy zagłębiamy w tematyce dzisiejszego wpisu - fizyce (...) więcej

Ruszają nominacje do plebiscytów!

13.11.2017 | Dodał: Dyktator

Rusza pierwsza faza plebiscytów na gracza roku 2017! Potrwa ona do 25 listopada. więcej

Bannerlord: Khanat Khuzaicki - omówienie frakcji (Dev Blog 09/11/17)

10.11.2017 | Dodał: Hubtus

To już trzydziesty pierwszy Dev blog, w którym to twórcy opowiadają nam o swojej grze. Tym razem został on poświęcony kolejnej (...) więcej

Strona główna Mount&Blade | ukryj panel

Pokaż panel z newsami »

Polub nasz profil na facebooku! oraz dołącz do naszej Grupy STEAM

Autor Wątek: 5 lat za niami. Powrót do przeszłości.  (Przeczytany 2400 razy)

Opis tematu:

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline soner

• Ojciec Założyciel
  • Rybałt
  • Piwa: 117
  • Steam ID: Mój status Steam
5 lat za niami. Powrót do przeszłości.
« dnia: Sierpień 15, 2011, 14:15:37 »
Witajcie
Mniej więcej dzisiaj minęło 5 lat od czasu gdy uruchomiliśmy pierwszą wersje strony oraz forum. 5 lat to szmat czasu, a dla strony internetowej, to prawie wieczność. Przygotowałem dla was małą podróż do przeszłości, którą podzieliłem na dwie części. Pierwsza, to moje chaotyczne i spisane na kolanie zapiski tego jak wyglądało stworzenie strony i jej późniejszy rozwój, druga część, to screeny z wczesnych wersji stron i forum.

Wiele się zmieniło od momentu gdy puzonix z Covallem (pomysłodawcy i założyciele) zaczęli mi truć, że mają super pomysł na stronę, która bije na głowę wszystko co do tej pory się ukazało... w zasadzie, to od tamtych dni zmieniło się wszystko. Prawie wszystko. Zacznijmy jednak od wstydliwych początków.

W 2006 roku Covall, ja, oraz puzonix zajmowaliśmy się pewnym forum, które wspólnie moderowaliśmy. ( Nie będę wdawał się w szczegóły odnośnie tematyki tego forum, ale gdybyśmy teraz się przyznali do tego co na tym forum się działo, to byśmy musieli się sami zbanować na Tawernie :) ). W tym roku również wyszła wersja 0.751 M&B, która nawet teraz przez niektórych uważana jest za najlepszą wersję gry.
Zachwyceni gameplayem połączone siły Covalla i puzona nakłoniły mnie do stworzenia szaty graficznej oraz samej strony. Na początku sam w grę nie grałem i niespecjalnie miałem ochotę, bo cóż specjalnego może być w czymś, co zajmowało wtedy ~80MB i wyglądało okropnie?

Tak czy inaczej, po kilku tygodniach prac stronę udało się uruchomić i 28 sierpnia 2006 został napisany pierwszy news na pierwszej fanowskiej stronie dotyczącej M&B na świecie! Tak, tak, na świecie, bo wbrew temu  co niektórzy uważają Chińczycy nie byli pierwsi. Stronę ochrzciliśmy jako „Tawerna Four Ways”, czyli faktycznie istniejące miejsce w Mount&Blade w wersji 0.751.
I wtedy też moja rola miała się skończyć, bo moim zadaniem miało być tylko wdrożenie pomysłów Covalla i puzonixa. Jednak z biegiem czasu wszystko się zmieniło i zostałem prawie sam z całym tym bajzlem. Pierwszy  odszedł Covall, który swojego ostatniego oficjalnego posta nabił już we wrześniu 2006. Po nim zostawił nas Puzon pisząc ostatniego posta w 2008 roku.

Początki działania strony były ciężkie. Zapowiadana przez chłopaków świetlana przyszłość sajtu znikła gdzieś we mgle braku zainteresowania rozwojem z ich strony. Gdyby nie plany wydania przez CDProjekt Mount&Blade, to dziś nie pisałbym tych słów. I jestem przekonany, że gdyby nie to wydarzenie, to dzisiaj strona i forum by nie istniało.
Po uruchomieniu sajtu użytkowników przybywało nam niewielu, ale codziennie się ktoś rejestrował co na sajt poświęcony grze fizycznie nie dostępnej w naszej kraju było czymś niezwykłym.
Powstawało również wiele wątków, ale niestety, niewiele było wartościowych na tyle, żeby mówić, że trzymamy wysoki poziom :)
Nie mniej już od samego początku chcieliśmy, aby to strona była wolna od wszelkiego rodzaju pirackiego oprogramowania i ciesze się, że póki co nam się to udaje.
W 2008 roku powstała druga wersja strony, którą przy okazji premiery Warbanda zastąpiła wersja aktualna.

Od 2006 roku przez forum przewinęło się wiele ciekawych postaci, które wniosły coś w rozwój naszej społeczności, niestety pamięci mi nie starczy żeby wymienić wszystkich, tak więc pozwolicie, że wspomne o tych, którzy najbardziej wryli mi się w pamięć, a są nimi MrocznBaton, Fog, Misiumen, Jasona, Oktawian oraz Kolba, który przechodzi właśnie okres buntu.
Wszyscy wymienieni wnieśli dużo, abyśmy mogli przetrwać 5 lat i dali mi nadzieje, że warto bawić się tym dłużej z tymi, którzy jeszcze forum odwiedzają.

A jak to wygląda dzisiaj? 50 000 odwiedzin miesięcznie samej strony i ponad 100 000 miesięcznie odwiedzin forum. Prawie 10000 użytkowników i 15 0000 wiadomości. Te liczby mówią same za siebie! Jesteśmy największą polską społecznością skupioną wokół gry. I na pewno jedną z większych na świecie, o ile nie największą.

A teraz obiecana druga czesc wspomnien, czyli screeny i linki do archiwum:

1. Linki do archiwalnych wersji sajtów
- strona z 2006
- strona z 2008
- aktualna wersja

2. Pierwsza wersja regulaminu, spisana w 2006 roku przez Covalla przy okazji premiery forum
(click to show/hide)

3. Screen z forum z roku 2007
Forum 2007 rok.

4. Screen strony z 2006 roku zaraz po otwarciu
Strona 2006 rok.

5. Wedlug mnie najlepsza pamiatka. Screen z absolutnie pierwszej wersji forum :) Niestety dopiero z pazdziernika, ale lepsze to niz nic.
Forum 2006 rok.

Temat jest otwarty, więc licze, ze każdy dopisze jeszcze coś od siebie ;)

~Już Cię nie rozumie liżę komuż dupę ale jestem arogancki.Zastawienie wyrazów podobne do tego Jaś jest wysoki ale trochę niski. - acoaco122

Offline Gacek3000

• Opój
  • *
  • Piwa: 0
  • NIE dla ACTA!
Odp: 5 lat za niami. Powrót do przeszłości.
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 15, 2011, 14:29:02 »
Najciekawsze w tej opowieści jest to, że osoba, która początkowo nie interesowała się M&B wytrzymała najdłużej na forum.

Offline soner

• Ojciec Założyciel
  • Rybałt
  • Piwa: 117
  • Steam ID: Mój status Steam
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 15, 2011, 15:09:08 »
Tak i wcale tego nie zaluje. Dziekuje uzytkownikom, ze wytrzymali i utrzymywali te forum razem ze mna i reszta administracji.
~Już Cię nie rozumie liżę komuż dupę ale jestem arogancki.Zastawienie wyrazów podobne do tego Jaś jest wysoki ale trochę niski. - acoaco122

Offline Tobik-N

• Utracjusz
  • *
  • Piwa: 2
    • Forum WD
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 15, 2011, 15:25:02 »
Widzę, że jeszcze nikt tego nie zrobił więc będę pierwszy. Urodziny to urodziny (nawet strony internetowej) a więc 100 lat, niech nam tawerna żyje !

PS: 500 post ^^
« Ostatnia zmiana: Sierpień 17, 2011, 10:44:06 wysłana przez Tobik-N »

Offline Alkhadias

• Zbrojny
  • *
  • Piwa: 139
  • Push humanity forward
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 15, 2011, 15:42:15 »
Świetny pomysł Sonerze!

Dobrze jest powspominać stare czasy. Bardzo dobrze i ciekawie to wszystko opisałeś. Chętnie napisałbym szerzej coś od siebie, ale bez działających klawiszy byłoby to co najmniej męczące.

Sam dobrze pamiętam, gdy zarejestrowałem się na stronie. Był to chyba 2008 rok? W każdym razie atmosfera, która mnie tu zastała, nie pozwoliła mi tak po prostu opuścić tej strony. Pamiętam wszystkich tych ludzi, z którymi kilka lat temu zawzięcie pisałem na forum- oczywiście gdy nie byłem jeszcze moderatorem.

Mógłbym wymienić wiele osób, z którymi na forum mogłem rozmawiać do woli i nigdy tematy nam się nie kończyły, nawet gdy na shoutboxie mijała północ. Jednak choćbym chciał, nie starczyłoby dnia by wypisać wszystkie nicki. Przede wszystkim muszę wymienić znanego dla wielu z forum pwi7aaf, którego niestety od dawna nie ma już w życiu społecznościowym naszego portalu. A szkoda, bo mimo wszystko potrafił wprowadzić wiele humoru na sb i potrafił rozruszać forum.

W każdym razie portal zawsze będę miło wspominał, tak jak to robię teraz myśląc o wszystkich tych latach spędzonych tutaj w doborowym towarzystwie. Pamiętam, że kiedyś potrafiłem siedzieć kilka godzin, udzielając się w każdym możliwym temacie, przy okazji cały czas ochrzaniając każdego, kto łamał regulamin, gdyż od zawsze osoby, które nie potrafiły się dostosować do zasad działały na mnie jak płachta na byka.
Forum pochłonęło trochę mego życia, o czym chyba świadczy następująca statystyka:

Hej, Alkhadias, masz 1736 wiadomości, 0 nowych.
Czas zalogowania w sumie: 167 dni, 2 godz. 12 min.

Ponieważ raczej nie jestem zwolennikiem spędzania nadmiernego czasu przed komputerem, dlatego chcę wyjaśnić krótko i prosto owe dane. Na tym forum nigdy nie trzymał mnie jego wygląd, ani sama tematyka, ani też zwyczajny brak zajęć i nuda. Na tym forum od zawsze trzymali mnie ludzie, gdyż to ludzie tworzą dany portal i to oni sprawiają, że nie chce się go opuszczać, bądź przeciwnie. Żadna inna strona nie przyciągnęła mnie do tego stopnia, ponieważ nigdzie indziej nie znalazłem równie dobrego towarzystwa. ;]

Żałuję tylko jednego. Że przez te kilka lat nie zdołałem poznać osobiście większości osób, które na foru lubię, szanuję i z którymi tyle razy rozmawiałem i dobrze się bawiłem. Z drugiej jednak strony, osób, które chętnie bym poznał jest tak wiele, że raczej byłoby to nie do zrealizowania.

Mimo iż sam nie wniosłem niczego na forum, mimo że ostatnio z różnych przyczyn nie mam czasu by tu regularnie zaglądać, to jednak nie myślcie sobie, że tak łatwo się mnie pozbędziecie. Spędziłem tu 3 lata i liczę na co najmniej 3 następne! ;]
Father, forgive me not, for I have sinned!
Now tremble and fear, and mercy have not upon me!

Offline Tymbark

• Bywalec
  • *
  • Piwa: 3
  • Am I evil?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 15, 2011, 15:57:30 »
Tawerna wytrzymała 5 lat i ma się dobrze. Niech wytrzyma kolejne 5, phi - 15. Choć jestem użytkownikiem dość "świeżym" (data rejestracji: czerwiec 2009 rok) to pamiętam po co wszedłem na tę stronkę po raz pierwszy. Tak jest - po kody (co za nubstFFo. ;o). Może i nie zrobiłem zbyt wiele dla forum, ale za to wiem, że jestem częścią historii Tawerny - bo tak na prawdę, każdy nią jest. Każdy kiedyś zarejestrował się na Tawernie, przywitał się, napisał parę postów, poszukał kodów, i co trzeba w niektórych przypadkach powiedzieć - pożegnał się. Z każdym rokiem, phi, z każdym dniem przybywają użytkownicy, a to dlatego, że Tawerna jest największym ośrodkiem osób, które na prawdę interesują się i znają na Mount&Blade. Jedyne czego żałuję to tego, że nie mogłem zobaczyć wcześniejszych wersji Mount&Blade. Podczas gdy zobaczyłem na Hyperze gameplay(telewizja w której jedynymi tematami są technologia i gry) od razu zakochałem się w tej grze. Szukałem połączenia a'la strategii i gry RPG. Najgorsze było to, że jak kupiłem grę w wersji pudełkowej to miałem już wersję 1.00x/1.01x. Pamiętam te kanciaste animacje, Star Wars, Age of Machinery...Ale nie o to się rozchodzi. Tawerna była dla mnie jedynym źródłem z którego mogłem się dowiedzieć potrzebnych mi informacji od osób znających się na temacie. Pamiętam jakim byłem trollem na początku...Nie dało się ze mną wysiedzieć na TS'ie. Chciałbym przeprosić osoby, które zostały urażone moją postawą - ale zmieniłem się. Od roku jestem najnormalniejszym graczem Mount&Blade'a, kulturalnym i miłym (xD) dla innych ludków. Mam nadzieję, że niektóre osoby będą mogły to potwierdzić.

Cóż, jedyne co pozostaje mi napisać...

(click to show/hide)

Offline Arthasan

• Wagant
  • *
  • Piwa: 65
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 16, 2011, 10:58:24 »
Sto lat niech nam żyje Tawerna;)

Ja również spędziłem tutaj wiele czasu, biorąc pod uwagę, że przez pewien czas nawet się tutaj nie rejestrowałem;) Ale rzeczywiście, przy komputerze nie powinny nas trzymać wbite levele czy chęć nabicia kilku fragów, ale ludzie. To oni tworzą atmosferę i klimat samego forum. Chciałbym bardzo podziękować z całego serca za te wszystkie dni spędzone tutaj... Nie będę wymieniał osób, bo tak naprawdę to każdy tworzy historię tego forum, czy to jest Alkhadias, Proud, Soner, czy też pamiętny Rywin z miliardowym levelem;) Do dzisiaj wspominam czasy, kiedy istniał klan na Warband Tawerna Four Ways i jego członkowie mieli specjalne rangi i dostęp do działu... Z całą pewnością żal mi braku Pwi7aafa, który, mimo że niedoceniany często jako dowódca, sprawdzał się znakomicie, o czym przekonaliśmy się niestety za późno. Jestem skłonny nawet stwierdzić, że odejście Pifcia spowodowało początek pewnego "rozkładu" polskiej sceny... No cóż... Szkoda. Ciekawe jednak co wyszłoby, gdyby Pif dalej ciągnął Święty Zastęp - z pewnością dalej rżnęlibyśmy te dzieciaki z TW;)

Mam nadzieję, że Tawerna wytrzyma minimum kolejne pięć lat!:)
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości.

Offline Argaleb

• Najemnik
  • *
  • Asinus asinorum in saecula saeculorum
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 16, 2011, 11:24:59 »
Z całą pewnością żal mi braku Pwi7aafa, który, mimo że niedoceniany często jako dowódca, sprawdzał się znakomicie, o czym przekonaliśmy się niestety za późno. Jestem skłonny nawet stwierdzić, że odejście Pifcia spowodowało początek pewnego "rozkładu" polskiej sceny... No cóż... Szkoda. Ciekawe jednak co wyszłoby, gdyby Pif dalej ciągnął Święty Zastęp - z pewnością dalej rżnęlibyśmy te dzieciaki z TW;)

Przesadzasz;0 Scena od tamtego czasu rozwinęła się, REF zdobył trzecie miejsce w Europie w ENPLu, potem WV cisnęło wszystkich poza 22nd;P a później reprezentacja Polski zdobyła mistrzostwo Świata co nie udało się nawet Pifciowi. Żaden człowiek nie jest w stanie w pojedynkę spowodować rozpadu sceny.

Moim zdaniem więcej dla samej sceny zrobił tylko Harpag który zjednoczył pod jednym sztandarem wszystkie liczące się klany i wielu innych graczy.

Ale nie o scenie toczy się dyskusja tylko o forum;) A w tej sprawie jestem stosunkowo nowy więc nie napiszę kogo mi brakuje;)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2011, 11:28:05 wysłana przez Argaleb »

"Mistrz Świata 2011, Mistrz Polski 2010, Wicemistrz Polski 2011 Mistrz Europy 2012

Online Kamillo18

• Najemnik
  • *
  • Piwa: 230
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 21, 2011, 00:48:41 »
Troszke spóźniony jestem, jak zwykle, ale życzę tawernie kolejnych lat ;)

Wg mnie również Lygryss zrobił wiele dla sceny, jednocząc graczy pod jednym sztandarem, w walce przeciwko niemu ;P
« Ostatnia zmiana: Sierpień 21, 2011, 13:15:14 wysłana przez Kamillo18 »

Offline Moczymord

• Hulaka
  • *
  • Piwa: -2
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 21, 2011, 18:50:04 »
Ja tez się trochę późno udzielam. Jestem dość świeżym użytkownikiem bo jestem tu ledwie ponad rok lecz na tawernie czytając działy modami siedziałem od dawna, tawerna zawsze umie zaciekawić i wciągnąć :P Wytrzymała te 5 lat i życzę jej kolejnych kolejnych 5,10,15 itd :)

(click to show/hide)

Zbyt wysoka sygnaturka została usunięta. Tak w ogóle 450 pixeli to chyba nowy rekord

Offline Pifcio

• Najemnik
  • *
  • Piwa: 1
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 23, 2011, 14:24:31 »
Świetny pomysł Sonerze!

Dobrze jest powspominać stare czasy. Bardzo dobrze i ciekawie to wszystko opisałeś. Chętnie napisałbym szerzej coś od siebie, ale bez działających klawiszy byłoby to co najmniej męczące.

Sam dobrze pamiętam, gdy zarejestrowałem się na stronie. Był to chyba 2008 rok? W każdym razie atmosfera, która mnie tu zastała, nie pozwoliła mi tak po prostu opuścić tej strony. Pamiętam wszystkich tych ludzi, z którymi kilka lat temu zawzięcie pisałem na forum- oczywiście gdy nie byłem jeszcze moderatorem.

Mógłbym wymienić wiele osób, z którymi na forum mogłem rozmawiać do woli i nigdy tematy nam się nie kończyły, nawet gdy na shoutboxie mijała północ. Jednak choćbym chciał, nie starczyłoby dnia by wypisać wszystkie nicki. Przede wszystkim muszę wymienić znanego dla wielu z forum pwi7aaf, którego niestety od dawna nie ma już w życiu społecznościowym naszego portalu. A szkoda, bo mimo wszystko potrafił wprowadzić wiele humoru na sb i potrafił rozruszać forum.

W każdym razie portal zawsze będę miło wspominał, tak jak to robię teraz myśląc o wszystkich tych latach spędzonych tutaj w doborowym towarzystwie. Pamiętam, że kiedyś potrafiłem siedzieć kilka godzin, udzielając się w każdym możliwym temacie, przy okazji cały czas ochrzaniając każdego, kto łamał regulamin, gdyż od zawsze osoby, które nie potrafiły się dostosować do zasad działały na mnie jak płachta na byka.
Forum pochłonęło trochę mego życia, o czym chyba świadczy następująca statystyka:

Hej, Alkhadias, masz 1736 wiadomości, 0 nowych.
Czas zalogowania w sumie: 167 dni, 2 godz. 12 min.

Ponieważ raczej nie jestem zwolennikiem spędzania nadmiernego czasu przed komputerem, dlatego chcę wyjaśnić krótko i prosto owe dane. Na tym forum nigdy nie trzymał mnie jego wygląd, ani sama tematyka, ani też zwyczajny brak zajęć i nuda. Na tym forum od zawsze trzymali mnie ludzie, gdyż to ludzie tworzą dany portal i to oni sprawiają, że nie chce się go opuszczać, bądź przeciwnie. Żadna inna strona nie przyciągnęła mnie do tego stopnia, ponieważ nigdzie indziej nie znalazłem równie dobrego towarzystwa. ;]

Żałuję tylko jednego. Że przez te kilka lat nie zdołałem poznać osobiście większości osób, które na foru lubię, szanuję i z którymi tyle razy rozmawiałem i dobrze się bawiłem. Z drugiej jednak strony, osób, które chętnie bym poznał jest tak wiele, że raczej byłoby to nie do zrealizowania.

Mimo iż sam nie wniosłem niczego na forum, mimo że ostatnio z różnych przyczyn nie mam czasu by tu regularnie zaglądać, to jednak nie myślcie sobie, że tak łatwo się mnie pozbędziecie. Spędziłem tu 3 lata i liczę na co najmniej 3 następne! ;]

Alek dendrofilu :D

Offline Gedeon Jerubaall

• Tułacz
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 24, 2011, 23:22:32 »
Najbardziej mi się osobiście podoba odsłona strony z roku 2008, tak czy siak gratulacje z okazji urodzin:)

Offline Jarsuss

• Pijus
  • *
  • Pamiętajcie najważniejsza jest zaprawa :P
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 15, 2011, 00:24:41 »
  Może troche bardzo spóźnione gratulacje, ale szczere, w szczególności dla Sonera za wytrwałość ;) Ja na te forum jako niezarejestrowany zaglądałem od 2008. Dopiero jak doszedłem do klanu się zarejestrowałem. Może i weteranem sceny warbanda nie jestem, ale z Argalebem się musze zgodzić teraz aktualnie jest może i dużo klanów polskich, ale ich poziom jest na przyzwoitym poziomie, nie ma na co narzekać ;)

Pozdrawiam
HITMEN CLAN www.hitmen.tnb.pl

Offline Lord Typhoon

• Moczymorda
  • *
  • Konny
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 17, 2011, 18:00:50 »
Ciezszę się, że jesteście i podziwiam, że tyle lat przetrwaliście. Oby tak dalej!