Najnowsze newsy ze świata Mount&Blade: ( Dodaj własny news )

Bannerlord: Fizyka broni - część 2. (Dev Blog 16/11/17)

16.11.2017 | Dodał: Eltarek

Właśnie ukazał się kolejny cotygodniowy blog dewelopera! Liczniki ustawiamy na 32, natomiast oczy zagłębiamy w tematyce dzisiejszego wpisu - fizyce (...) więcej

Ruszają nominacje do plebiscytów!

13.11.2017 | Dodał: Dyktator

Rusza pierwsza faza plebiscytów na gracza roku 2017! Potrwa ona do 25 listopada. więcej

Bannerlord: Khanat Khuzaicki - omówienie frakcji (Dev Blog 09/11/17)

10.11.2017 | Dodał: Hubtus

To już trzydziesty pierwszy Dev blog, w którym to twórcy opowiadają nam o swojej grze. Tym razem został on poświęcony kolejnej (...) więcej

Strona główna Mount&Blade | ukryj panel

Pokaż panel z newsami »

Polub nasz profil na facebooku! oraz dołącz do naszej Grupy STEAM

Autor Wątek: Baza danych KOMPONENTÓW i produktów społeczności M&B  (Przeczytany 12213 razy)

Opis tematu:

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pc_maniac

• Opój
  • *
  • Piwa: 1
    • Polish Builders Community
Baza danych KOMPONENTÓW i produktów społeczności M&B
« dnia: Kwiecień 06, 2009, 11:28:07 »
Hm, tak się zastanawiam ilu z Was miało kiedykolwiek styczność z tak enigmatyczną nazwą jak NWN Vault?!
Ci którzy mieli od razu zrozumieją o co mi chodzi w tym tytule wątku.

Dla tych, którzy nie wiedzą czym jest ten tajemniczy "NWN Vault" od razu wyjaśniam (dla ciekawych polecam zajrzenie pod ten link, a na pewno szybko zrozumiecie o co mi chodzi):

Jest to portal społeczności pewnej gry (dla naszym potrzeb jakiej nie istotne), którego zamiarem było zebranie wszystkich lub choćby jak największej ilości prac społeczności fanowskiej tej gry, w jednym miejscu.

Ale nie chodzi tutaj o zebranie wyłącznie finalnych produktów jakimi są mody!
Nic bardziej mylnego. Chodzi tutaj o portal, który w pogrupowany sposób (w celu jak najprostszego wyszukiwania potrzebnych nam elementów) zgromadzi właśnie elementy, z których te mody się tworzy. Ale również i same mody.

I tak, jakiś modeler tworzy piękne postaci do moda Gwiezdne Wojny. Czemu nie miałby udostępnić swoich modeli freeware, z możliwością ich wykorzystania przez inne ekipy?
Ktoś tworzy mundury lub broń (choćby do moda Festung Breslau), czy nie było by miło zobaczyć jak dzięki nim powstaje cała seria modów dotyczących tematyki II W. Św.?

Ale na tym nie koniec.
Ktoś tworzy stworzenia (choćby krowy czy inne zwierzęta). Jaki byłby to zastrzyk dla całej sceny M&B gdyby twórcy mogli korzystać z takiej bazy danych elementów, mogąc do woli dobierać potrzebne im elementy na zasadzie freeware w celu uatrakcyjnienia moda?!

Ale mod to przecież nie same modele.
To również mapy, obiekty, miasta, wsie, wnętrza, a co najważniejsze - MECHANIKA GRY! Czyli wszędobylskie skrypty, które tak naprawdę ożywiają ten świat.
I tutaj dochodzimy do momentu, gdy często potrzebujemy jakiegoś systemu skryptowego, choćby obsługi naszych włości, czy nowego systemu handlu, albo produkcji.
I mamy dylemat - zrezygnować z naszych dalekosiężnych planów czy pisać od zera taki system, choć tak naprawdę to może już gdzieś na świecie ktoś coś takiego napisał, ale my o tym nie wiemy?!

Gdyby powstał taki portal na podobieństwo NWN Vault, lecz dla M&B  ("M&B Vault"?!) to byłaby to naprawdę niesamowita kopalnia elementów dla wszelkiej maści twórców modów. Bo przecież nawet jeśli ktoś jest genialnym skrypterem, to wcale nie musi  być zarazem genialnym modelerem. Z resztą, czy mając możliwość wykorzystania pięknych obiektów czyjejś produkcji, które by idealnie pasowały koncepcyjnie do Waszego projektu, decydowali byście się mimo to tworzyć je od zera samemu?

Więc może czas najwyższy stworzyć takie M&B Vault?!
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2009, 12:51:05 wysłana przez pc_maniac »

Offline Tario

• Gawędziarz
  • *
  • Alizée fan.
    • Gry RPG u Taria
Odp: Baza danych KOMPONENTÓW i produktów społeczności M&B
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 06, 2009, 13:00:52 »
Ja byłbym za tylko nastaje problem ,kto jeszcze jest za mody i admini się niezgodzą bo powiedzą ale to będzie wykradanie elementów.

Offline Mat Berserker

• Żonglujący Pepeszami
  • Moderator Globalny
  • Najemnik
  • **
  • Piwa: 84
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 06, 2009, 13:05:35 »
Nie to nie będzie wykradanie elementów. To będzie baza modeli/tekstur/skryptów na licencji zezwalające na rozpowszechnianie przy dodaniu autora do creditsów. Ja jestem za takimi inicjatywami.
Ja oficjalnie głosuje na tak i z chęcią umieszczę na takiej stronie paczkę modeli by me.

Offline pc_maniac

• Opój
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 06, 2009, 13:11:11 »
Ja byłbym za tylko nastaje problem ,kto jeszcze jest za mody i admini się niezgodzą bo powiedzą ale to będzie wykradanie elementów.
Tak, Mat berserker ma rację.
To autorzy tych elementów by je umieszczali, a umieszczenie swojej pracy na serwerze równało by się z wyrażeniem zgody na powszechne użycie tych elementów przez innych.
Oczywiście autor mógłby np. dodać, że wyraża zgodę jeśli w opisie moda znajdzie się wzmianka, że jego praca również została w tym produkcie użyta.
Ale to juz szczegół.

Tą bazę tworzyli by wyłącznie autorzy tych elementów, a nie jakiś admin.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2009, 13:13:37 wysłana przez pc_maniac »

Offline Mat Berserker

• Żonglujący Pepeszami
  • Moderator Globalny
  • Najemnik
  • **
  • Piwa: 84
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 06, 2009, 13:12:54 »
Tą bazę tworzyli by wyłącznie autorzy tych elementów.
A każdy kto użyje nie swoich modei/skryptów/tekstur zostatnie powieszony za jajca znaczy się dostanie bana.

Offline pc_maniac

• Opój
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 06, 2009, 13:15:36 »
Tą bazę tworzyli by wyłącznie autorzy tych elementów.
A każdy kto użyje nie swoich modei/skryptów/tekstur zostatnie powieszony za jajca znaczy się dostanie bana.

Wiesz, takie coś już od co najmniej 8 lat funkcjonuje na NWN Vaulcie.
Jeśli dany autor potwierdzi, ze praca zamieszczona na Vaulcie została mu ukradziona, to po prostu zamieszczający dostaje permbana, a praca zostaje usunięta. A jej prawowity właściciel może, acz nie musi zamieścić ja jako własną, a nie kradzioną.

Offline Daedalus

• Admin Emeryt
  • Błędny rycerz
  • Piwa: 138
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 06, 2009, 13:20:04 »
Zostają tylko problemy natury technicznej, a mianowicie:
a) serwer
b) skrypt tego "skarbca"

edit: miejsca na serwerze nie potrzeba wcale aż tak dużo, gdyż same pliki z dodatkami mogłyby się znajdować na jakimś innym serwerze oferującym darmowy hosting plików (najlepiej bez limitów ściągania i nie usuwającym plików po krótkim czasie), a strona "Skarbca" zawierałaby tylko skrypt + bazę danych na nowe wpisy i komentarze. Jest też kilka serwerów, które umożliwiają uploadowanie plików na jedno konto przez wielu użytkowników - np. zakładamy konto "skrypty" i na to konto ludzie uploadują swoje skrypty, zakładamy "modele" i... Już chociażby 4shared.com, z którego sam korzystam i jestem zadowolony, oferuje takie możliwości. Na początek to wystarczy.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2009, 13:32:07 wysłana przez Daedalus »

Offline pc_maniac

• Opój
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 06, 2009, 14:05:50 »
No z tym miejscem na pliki na darmowych serwerach to tylko problem jest.
Ponieważ autorzy, którzy z jakichś przyczyn zarzucili dany projekt, albo w ogóle się ze sceny wycofali, nie będą monitorowali czy ich linki nadal działają, a Rapidshare i tp. serwery mają to do siebie, ze usuwają przez pewien czas nie ściągane pliki.
Mając zaś na głowie kilka tysięcy (a sądzę, że byłaby to liczba duuużo większa) żaden admin takiego projektu nie byłby w stanie śledzić czy wszyskie linki są aktualne.
A co gdyby dany element przestał mieć aktualny link? Traciło by się dany plik bezpowrotnie, bo najczęściej autorów projektów, którzy przestali się udzielać trudno jest namierzyć po latach.
Niestety sam miałem kilka takich sytuacji, ze poszukiwałem autorów tutoriali w celu autoryzacji czy dodania brakujących elementów jak printscreeny i mimo najszczerszych chęci ich nie odnalazłem.

Offline NIFN

• Wagant
  • *
  • Piwa: 18
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 06, 2009, 14:33:15 »
Są tzw boty do sprawdzania, czy jakiś link nie "dednął", ale to już pod hacking podchodzi...
Generalnie pomysł nie jest zły, ale jedno "ale":
Przypomniał mi się topic o spolszczeniu, gdzie jakiś za przeproszeniem złodziej opublikował, że napisał spolszczenie, które nie zawiera bugów. Jak się okazało to te samo spolszczenie, co napisał Daedalus, z taką różnicą, że w pliku README usunięto informacje o autorze spolszczenia (dobrze pamiętam?). Oczywiście sprawa została zamknięta, a osobnik ukarany... I tu pozostaje problem, bo może dojść do przepychanek typu "ukradłeś mój kod", gdzie np osoba oskarżająca nawet owego na oczy mogła nie widzieć... Owszem pierwszeństw ma osoba, która jako pierwsza wysłał, ale może zdarzyć się sytuacja, gdy ktoś prosi kogoś, by ten przetestował kod, a ten publikuje go i przypisuje sobie zasługi...
Pozdrawiam.

Offline Michal

• BANITA
  • Tułacz
  • *
  • Piwa: 0
  • Arrrr
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 06, 2009, 17:45:11 »
Myślę że nie zaszkodziłoby podpytać twórców stron takich jak NWN Vault jak rozwiązują tego typu problemy. Jeżeli chodzi o stworzenie M&B Vault to jestem absolutnie ZA i na pewno będę tam częstym gościem :)
Nie ma mnie
Dezaktywowane konto. Nowe konto -> (klik!)

Offline Hawkwood

• Moczymorda
  • *
  • Piwa: 4
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 06, 2009, 18:43:14 »
A to przypadkiem już nie istnieje?

Open Source Project

Offline pc_maniac

• Opój
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 06, 2009, 19:10:54 »

Open Source Project
Odwiedziłeś w ogóle NWN Vaulta i widziałeś jak to tam wygląda?
Chyba nie jeśli OSP porównujesz do bazy kilkuset tysięcy plików pogrupowanych w odpowiednich działach i bardzo dokładnie oznakowanych w celu szybszego znalezienia tego co jest nam w danej chwili potrzebne.

Dla tego nie mówiłem tutaj o zbieraniu amatorskim, lecz o profesjonalnie stworzonej bazie danych, którą twórcy by zapełnili swoimi pracami.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2009, 19:12:43 wysłana przez pc_maniac »

Offline Hawkwood

• Moczymorda
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 06, 2009, 19:29:38 »

Open Source Project
Odwiedziłeś w ogóle NWN Vaulta i widziałeś jak to tam wygląda?
Chyba nie jeśli OSP porównujesz do bazy kilkuset tysięcy plików pogrupowanych w odpowiednich działach i bardzo dokładnie oznakowanych w celu szybszego znalezienia tego co jest nam w danej chwili potrzebne.

Dla tego nie mówiłem tutaj o zbieraniu amatorskim, lecz o profesjonalnie stworzonej bazie danych, którą twórcy by zapełnili swoimi pracami.

Nie odwiedziłem. Muszę? Idea jest dokładnie ta sama i tu również masz pogrupowane pliki w paczki. Chcesz to zrobić lepiej i zebrać kilkaset tysięcy plików związanych z M&B oraz udostępnionych jako open source? Proszę bardzo. Masz nawet moje błogosławieństwo :]. Chyba że masz "fajny pomysł" i tylko brakuje ci kogoś kto go zrealizuje albo zbierasz listę osób, które stwierdzą "najwyższy stworzyć takie M&B Vault" (np. do celów naukowych). Ja prywatnie wolę rzeczy może niedoskonałe, ale zrobione od doskonałych które "fajne byłoby gdyby istniały".

Offline pc_maniac

• Opój
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 06, 2009, 20:18:45 »
Nie odwiedziłem. Muszę?

Nie, nie musisz, ale jeśli wypowiadasz się na jakiś temat to wypadało by byś wiedział o czym się wypowiadasz.
Idea jest dokładnie ta sama i tu również masz pogrupowane pliki w paczki.
No właśnie o tym pisałem powyżej, że tak naprawdę nie wiesz jak ta idea wygląda w działaniu, bo nawet nie miałeś ochoty się rozeznać.
Dam Ci jeden jedyny link do zasobów skryptowych: http://nwvault.ign.com/View.php?view=Scripts.List

Zwróć uwagę, że nie ma tam żadnych skryptów pogrupowanych w paczki. Ponieważ właśnie nie wiadomo jakiego skryptu czy systemu dany autor moda będzie poszukiwał. Więc właśnie jak najbardziej rozdrobnione na kawałki systemy mogą przynieść dużo więcej pożytku niż uszczęśliwianie skryptera całym gotowym systemem. Choć i takowe gotowce dla leniwych również się tam zdarzają, ale to są wyjątki.

W NWN Vault nie ma nic pogrupowanego w żadne paczki. Skrypt xx jest jednym elementem, a skrypt yy innym. Nic nie jest popaczkowane właśnie dla tego żeby łątwiej każdy mógł sam sobie dobrać pojedyncze elementy i sam z nich zrobić co mu się wymarzyło.

Dajesz za przykład coś co jest w ogóle bardzo nędzne. Porównaj sobie OSP z MBRepository.
To już MBRep. jest bardziej ambitnym projektem.

Nie zależy mi na żadnej sławie czy zaszczytach. Po prostu rzuciłem pomysłem na coś co w świecie już istnieje lecz dla innej społeczności. Nie miałeś nawet ochoty wejść i zobaczyć tego czegoś, bo "Ty wiesz lepiej", tylko tak można odczytać Twoje słowa.

Uważam, że dla samej społeczności M&B nie półśrodki mają znaczenie, lecz właśnie jakieś wspólne działanie, choćby nawet ekip MBRepository, OSP czy adminów tego serwera. Nie chodzi tutaj o jakąkolwiek konkurencję, lecz stworzenie czegoś z prawdziwego zdarzenia. Nie tylko NWN ma taką bazę, ma ją również społeczność Morrowinda, Obliviona, i wielu innych gier choćby opartych na engine CS.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2009, 20:27:11 wysłana przez pc_maniac »

Offline Hawkwood

• Moczymorda
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 06, 2009, 20:38:13 »
Myślałeś o karierze polityka? Podobają mi się zwłaszcza te bardzo ładne i okrągłe zdania w rodzaju "Nie zależy mi na żadnej sławie czy zaszczytach", "Uważam, że dla samej społeczności M&B nie półśrodki mają znaczenie, lecz właśnie jakieś wspólne działanie" (zwłaszcza to drugie). No cóż mogę tylko dodać, że to "cenna inicjatywa" i "ze wszech miar doceniam twoje twórcze i bezinteresowne zaangażowanie w powszechny rozwój sceny M&B".

Aż mnie korci żeby wyjść z inną cenną inicjatywą np. bazą spolszczeń wszystkich modów jakie wyszły do M&B, albo przetłumaczeniem wszystkich poradników z forum TaleWorlds na polski (i jeszcze dodam sondę z pytaniem jak się podobają wszystkim te pomysły). Oczywiście zgłaszając te propozycje nie zależy mi na sławie czy zaszczytach, co to to nie.

Ale już całkiem poważnie w OSP założonym przez Llew2 podoba mi się to że nie zakładał tematu o tym jak fajnie byłoby gdyby OSP istniał (bo to akurat jest oczywiste) tylko zrobił... OSP i udostępnił innym ten półśrodek (akurat to czy chciał być sławny czy nie, jest mi obojętne).

W każdym razie na pewno patrze na cała sprawę w zły sposób. Ja mogę nie wiedzieć o czym się wypowiadam, ale ty zapewne wiesz to doskonale i realizowałeś już kiedyś projekt podobny do NWN Vault, czyli wiesz jak stworzyć stronę, masz pojęcie o php, czas aby się tym zajmować i tak na prawdę to już zacząłeś to realizować i tyko wrodzona skromność nie pozwala ci się do tego przyznać. Na pewno przyćmisz to żałosne OSP.