Najnowsze newsy ze świata Mount&Blade: ( Dodaj własny news )

Bannerlord: Fizyka broni - część 2. (Dev Blog 16/11/17)

16.11.2017 | Dodał: Eltarek

Właśnie ukazał się kolejny cotygodniowy blog dewelopera! Liczniki ustawiamy na 32, natomiast oczy zagłębiamy w tematyce dzisiejszego wpisu - fizyce (...) więcej

Ruszają nominacje do plebiscytów!

13.11.2017 | Dodał: Dyktator

Rusza pierwsza faza plebiscytów na gracza roku 2017! Potrwa ona do 25 listopada. więcej

Bannerlord: Khanat Khuzaicki - omówienie frakcji (Dev Blog 09/11/17)

10.11.2017 | Dodał: Hubtus

To już trzydziesty pierwszy Dev blog, w którym to twórcy opowiadają nam o swojej grze. Tym razem został on poświęcony kolejnej (...) więcej

Strona główna Mount&Blade | ukryj panel

Pokaż panel z newsami »

Polub nasz profil na facebooku! oraz dołącz do naszej Grupy STEAM

Autor Wątek: Francuski czy hiszpański - i jak ?  (Przeczytany 526 razy)

Opis tematu:

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kamillo18

• Najemnik
  • *
  • Piwa: 230
Francuski czy hiszpański - i jak ?
« dnia: Maj 23, 2017, 13:42:07 »
Cześć !
Zakładam ten wątek aby zapytać Was o opinię na temat nauki języka francuskiego bądź hiszpańskiej. Także chciałbym abyście wypowiedzieli się, czy polecacie "domowe" sposoby (samouk) czy też kursy. Po kolei.
Od kilku miesięcy zastanawiam się nad rozpoczęciem nauki dodatkowego języka. Umiem jedynie język angielski w stopniu komunikatywnym, jednak chciałbym spróbować jeszcze jeden język. Mój wybór padł na 2 - francuski i hiszpański. Nie kieruję się tutaj zasadą, że takowy język będzie mi potrzebny w przyszłej pracy, gdzie chcę aplikować (chociaż wiadomo, lepiej umieć 2, bo angielski to dziś każdy zna, a ja dodatkowo nie potrafię go jakoś perfecto). Dlaczego francuski i hiszpański ? Z pasji do piłki nożnej. Oglądam sporo spotkań w Ligue1 i La Liga z oryginalnym komentarzem. Zarówno francuski, jak i hiszpański bardzo mi się podobają. Chcę Was jednak zapytać, który język jest łatwiejszy do nauki, przede wszystkim dla Polaka. Francuski podoba mi się bardziej od hiszpańskiego (chodzi mi o czystko hiszpański, nie kataloński), jednak obawiam się, że gdybym chciał coś szybko powiedzieć (i było by to dłuższe zdanie) to bym się pogubił - głównie przez ich specyficzny akcent. Co do gramatyki, nie wiem jak ona wygląda w obu tych językach.

Stąd też proszę Was o opinię na ten temat :) Wolę poznać Wasze zdanie na temat tego, który język jest łatwiejszy i wygodniejszy do nauki, bo nie chciałbym się zniechęcić (a podkreślam, że nie jestem osobą, co z chęcią przezwycięża jakieś bariery związane z nauką; co innego fizyczne :P ).

I przy okazji druga sprawa - czy polecacie indywidualną naukę za pomocą jakiś stron, kupna jakiś płyt z nauką itd. Chciałbym już w lato zacząć się uczyć, a niestety, nie będę fizycznie w stanie uczęszczać na zajęcia (będę mógł od listopada dopiero). Dlatego wolałbym uczyć się we własnym zakresie, poświęcając np. godzinę dziennie. Jeśli znacie jakieś fajne e-tutory języka francuskiego / hiszpańskiego, to prosiłbym, żeby się podzielić :)

Z góry dziękuję za udzieloną pomoc :)

Offline Baldwin

• Awanturnik
  • *
  • Piwa: 115
  • Świat jest tylko wyobrażeniem mnie ψ
Odp: Francuski czy hiszpański - i jak ?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 23, 2017, 13:55:07 »
Z tych dwóch mogę polecić francuski, jest o wiele bardziej światowy. Hiszpański z kolei wydaje się łatwiejszy.
Moja znajoma uczy się czwarty rok francuskiego i nie narzeka, największe trudności z gramatyką. Ona właśnie uczy się w "warunkach domowych", puszcza sobie płytki z internetu, czyta przekłady wywiadów i tego typu rzeczy. Godzinka, dwie dziennie.

Online Stasiulek

• Bibosz
  • *
  • Piwa: 35
  • Stasiulek
  • Steam ID: Mój status Steam
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 23, 2017, 14:16:27 »
Gramatyka języka hiszpańskiego jest znacznie łatwiejsza od francuskiej stąd jeżeli nie masz tyle czasu na naukę, sugerowałbym wybrać hiszpański. Znacznie lepiej niż francuski nadaje się on do samodzielnej nauki, z drugiej strony wydaje mi się, że Hiszpania ma znacznie więcej dialektów od Francji.
“ Nie dyskutuj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem."

Offline Bojar

• Bywalec
  • *
  • Piwa: 225
  • #BojarMusiPrzeprosić
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 23, 2017, 14:36:12 »
Jeśli chodzi o to, który jest bardziej potrzebny to o ile nie zamierzasz wyjeżdżać do Ameryki Południowej to zdecydowanie francuski.

Uczę się obecnie zarówno hiszpańskiego jak i francuskiego (hiszpański mam na uczelni, a z francuskiego zdawałem maturę rozszerzoną i podstawową, a obecnie uczę się indywidualnie). I jeśli chodzi o trudność to z mojej perspektywy francuski jest znacznie łatwiejszy od angielskiego. Akcent jest do wyrobienia bez problemów. Kwestią jest osłuchanie się i rozmawianie. Ja na przykład gadam do lustra :) Co do gramatyki w francuskim to jest dość prosta, wyjątków jest mało (mniej niż w angielskim), używanych czasów też jest koło 8 (passe compose, l'imparfait, future proche i simple, 2 czasy teraźniejsze i jakiś zaprzeszły), odmiana jest prosta, bo tak jak mówiłem wyjątków jest mało.

W hiszpańskim o ile nie mam problemów z słownictwem, bo sporo jest logiczne a sporo słów znam z francuskiego to niektóre elementy gramatyki to koszmar :D Ale to kwestia indywidualna
(click to show/hide)

Offline Kamillo18

• Najemnik
  • *
  • Piwa: 230
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 23, 2017, 14:39:21 »
Znacznie lepiej niż francuski nadaje się on do samodzielnej nauki, z drugiej strony wydaje mi się, że Hiszpania ma znacznie więcej dialektów od Francji.
To wiadome, bo takie regiony jak Baskonia, Katalonia, Walencja czy Galicja ma swoje "odrębne" języki. Kataloński słyszałem, że łatwy nie jest, ale jak ktoś się orientuję to może rozwiać moje wątpliwości. Ja w zasadzie jak już miałbym wybierać hiszpański, to chyba wolałbym nauczyć się hiszpańskiego, że hiszpańskiego, bo przecież takowy język używany jest w Barcelonie (zakładając, że bym ją odwiedził :D).
Baldwin, a koleżanka nie ma problemu jak chce powiedzieć nieco dłuższe zdanie ? Bo nie powiem, mówienie ciągle z tym ich specyficznym akcentem jest troszkę.... trudne :D

No i jak pisaliście (Baldwin i Bojar) jeśli chodzi o to, który język może się przydać, to francuski. Cóż, zastanowię się jeszcze nad tym z 3tyg. (chociaż skłaniam się ku temu francuskiemu od 2 lat już, ale boję się, że sobie nie poradzę) i podejmę decyzję. Bojar, a mógłbyś (w temacie, bądź w wiadomości prywatnej) napisać mi z czego się uczysz francuskiego, bo napisałeś, że indywidualnie się uczysz :) Ewentualnie jak polecasz jakiś tutor czy coś to zapodać :D Bo znaleźć pierwszy lpeszy w necie to nie sztuka, a nie mam pojęcia jak obrać naukę, by ten język mnie zachęcił do dalszego poznawania go, a nie zniechęcił :P
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2017, 14:42:59 wysłana przez Kamillo18 »

Offline Bojar

• Bywalec
  • *
  • Piwa: 225
  • #BojarMusiPrzeprosić
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 23, 2017, 15:04:02 »
http://www.1jour1actu.com/infos-animees/

Polecam :D

Tu są różne animacje dla dzieci z Francji. O polityce, o klimacie, o wszystkim :D Mają to zrozumieć młode dzieciaki, więc słownictwo jest dość proste

Offline AdamKur

• Gawędziarz
  • *
  • Piwa: 62
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 23, 2017, 17:07:19 »
Nie wypowiem sie o hiszpańskim, bo go nie lubię i nie znam :)

Francuski natomiast jest językiem dość trudnym, w sensie gramatyka i wymowa. O ile gramatyki można się spokojnie w domu nauczyć, bo to w gruncie rzeczy tylko nauczenie się końcówek i różnicy pomiędzy czasami, to wymowa jest bardziej skomplikowana. Nie chodzi o taki typowy "fhrancuski" akcent Pascala, tylko o to że większość dźwięków trudno nie-Francuzowi wyłapać, a robią więlką różnicę w zrozumieniu. 15 sposobów na wymowienie polskiego "u" + 20 sposobów na napisanie dźwieków "e". Jak się to opanuje, to już w miarę z górki. Najlepiej, nawet się samemu uczy francuskiego,mieć jakiś kontakt z Francją- oczywiście telewizja, radio (tylko kto jeszcze słucha radia?), ale też tak żebyś mówił- nie wiem, przez skype'a, w jakimś domu kultury- bo inaczej ciężko to załapać.
"My name is Ozymandias, king of kings:
Look on my works, ye Mighty, and despair!"

Offline Raichu

• Kmieć
  • *
  • Piwa: 2
  • Przyboczny marszałka
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 10, 2017, 17:13:37 »
Po hiszpańsku dogadasz się w Meksyku, Ameryce Środkowej i w znacznej części Ameryki Południowej. Francuski był popularny na świecie, ale w XIX wieku.

Offline Lesnik89

• Tułacz
  • *
  • Piwa: 0
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 27, 2017, 15:49:49 »
Również polecam Ci naukę języka hiszpańskiego. Jest stosunkowo łatwy i jestem przykładem osoby, która nauczyła się go właśnie w domu.
Moja przygoda rozpoczęła się od miłości do klubu FC Barcelona :)
Już w liceum zacząłem naukę - najskuteczniejszym sposobem były znane już fiszki !
W Empiku są fajne zestawy nawet 1000 fiszek. Możesz je również zrobić sam :)
Ludzie, którzy są szaleni rzadko zastanawiają się nad tym, czy są szaleni.