Najnowsze newsy ze świata Mount&Blade: ( Dodaj własny news )

Konkurs Świąteczny 2016

26.12.2016 | Dodał: lllew

Ruszyła kolejna edycja naszego konkursu świątecznego. Ponownie czekają na was nagrody. więcej

Podsumowanie Pucharu Polski 2016

08.12.2016 | Dodał: Rome

Puchar Polski oficjalnie się zakończył, ale zapraszam do przeczytania podsumowania napisanego przez Dyktatora. Link można znaleźć więcej

Gracz Roku 2016 - FINAŁ!

15.11.2016 | Dodał: Dyktator

To już finałowa runda tegorocznego plebiscytu na Gracza Roku! więcej

Strona główna Mount&Blade | ukryj panel

Pokaż panel z newsami »

Polub nasz profil na facebooku! oraz dołącz do naszej Grupy STEAM

Autor Wątek: Wydarzenia  (Przeczytany 239 razy)

Opis tematu:

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Piastun

 • Moderator
 • Bibosz
 • *
 • Wiadomości: 458
 • Piwa: 40
 • Płeć: Mężczyzna
Wydarzenia
« dnia: Styczeń 01, 2017, 22:36:45 »
Klątwa RozbiciaMimo, że od przeklętego statutu Bolesława III minęło już 132 lata, to skutki tego nieprzemyślanego posunięcia trwają aż do dziś. Krwawa Łaźnia w Gąsawie i zamordowanie ostatniego princepsa Leszka Białego, przez księcia Gdańskiego Świętopełka spowodowały, że książęta piastowscy poczuli brak władzy zwierzchniej, a wzajemna nieufność do siebie wzrosła do tego stopnia, że na dworach książęcych poczęto mawiać "Nie daj Boże zjazd piastowski". Mordy na gościach, porwania, ciche zabójstwa i otrucia stały na porządku dziennym. Wielkie rozbicie jest tym gorsze w skutkach, iż mogą to wykorzystać sąsiednie państwa. Na terenach dotychczasowych Prus, za sprawą Konrada Szalonego, założyło swe państwo Zakon Krzyżacki, który po podporządkowaniu sobie pogan, chciwym okiem spogląda na tereny Gdańska i Kujaw. Z zachodu, na ziemie polskie łapczywie patrzą Szczecińscy Gryfici, Askańczycy z Brendenburgii, książęta Meklemburgii czy Saksonii. Śląsk, podzielony na mniejsze dzielnice traci swój potencjał. Naturalnie, wśród niektórych książąt piastowskich rodzą się ambitne plany zjednoczenia ziem polskich. Orzeł Wielkopolski podnosi swój dumny łeb, a wraz z nim książęta: poznański Przemysł i kaliski Bolesław, ponoć coraz śmielej snują plany ekspansji. Tak samo myśli książę Wrocławski Henryk, zwany Prawym, na którego ziemiach jak plotka głosi, znajdują się bogate pokłady srebra, co przykuwa wzrok sąsiednich książąt raciborsko-opolskich i głogowsko-legnickich. "Tron Seniora" brzmi zawołanie rycerstwa krakowskiego, które lojalnie czuwa przy swym księciu Bolesławie. Największą polityczną zagadką jest wschód, książęta sieradzko-łęczyccy, mazowieccy i ambitny książę Sandomierski Leszek. Kto ostatecznie zjednoczy rozbite królestwo? Kto podniesie insygnia królewskie a kto sczeźnie na dnie zamkowego lochu?

Powodzenia!

Online Piastun

 • Moderator
 • Bibosz
 • *
 • Wiadomości: 458
 • Piwa: 40
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wydarzenia
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 03, 2017, 13:49:28 »
Statut Księcia Bolesława


Książę Kaliski Bolesław, zwany Pobożnym, parę dni temu oficjalnie potwierdził wydany parę lat temu Statut regulujący stosunki miedzy Żydami a Chrześcijanami oraz dotyczący ich osiedlania się na ziemi księstwa Kaliskiego. Statut wprowadza znaczne przywileje dla Żydów, których wydanie ma zachęcić ich do osiedlania się w księstwie. Wydano także dodatkowe przywileje, na podstawie których pod Kaliszem założono szybko rozrastające się getto. Żydzi mogą teraz bez przeszkód zajmować się lichwą czy kupiectwem. Wszystko to sprawia, że do księstwa dość tłumie ściągają całe rodziny i społeczności żydowskie, jednak ma to też swoje złe strony. Mieszczanie największych miast księstwa, głównie Kaliszanie nie są zadowoleni, że Żydów traktuje się lepiej niż ich samych. Dochodzi też to pierwszych starć ludności miejscowej z Żydami, którzy zachowują całkowitą odrębność kulturową.

Skutki: (Ks. Kaliskie)
Kalisz rozrasta się podnosząc bazowy dochód z 10 do 20 sztuk złota na rok.
Obecność Żydów wpłynie pozytywnie na handel.
Relacje mieszczan z księciem pogarszają się

Online Piastun

 • Moderator
 • Bibosz
 • *
 • Wiadomości: 458
 • Piwa: 40
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wydarzenia
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 13, 2017, 17:44:03 »
Krwawe Wesele


Sierpień roku pańskiego 1271 był nadzwyczaj gorący. Gorący, bo po pierwsze słońce przygrzewało tak, że w niektórych miastach wysychały studnie, a żeby przejechać przez niektóre rzeki, nie trzeba było szukać przeprawy. Gorący, bo po drugie, to właśnie w sierpniu biały odbyć się zaślubiny Bogusława, Syna Barnima, księcia Szczecińskiego oraz Rikisy, córki księcia Poznańskiego Przemysła. Połączenie tych dwóch powodów powodowało, że już podczas uroczystości ślubnych w santockim kościele, gorąc był tak wielki, że niektórzy goście wychodzili ze świątyni w trakcie ślubu, lecz nie po to by napić się chłodzonego wino, lecz po to by przyboczny giermek wylał na głowę swego pana wiadro zimnej, lodowatej wody. Po uroczystości goście przystąpili do najbardziej wyczekiwanej części dnia, wspólnej uczty, na którą ponoć przygotowano nieznane, sprowadzane z dalekich krajów specjały. I rzeczywiście, perliczki, łabędzie a nawet pieczony paw zdobił stół szczęśliwej pary młodej. Ile wina i miodu wypito, tego nawet najsprawniejsi skrybowie nie mogli zliczyć. Służki przez tydzień świergotały, że mały książę Władysław z Kujaw, wypił sam cały antałek wina z dalekiej Francji.

I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie polowanie, które odbyło się na drugi dzień. Jeszcze przed świtem, by nie było zbyt parno, hufce rycerstwa poznańskiego i pomorskiego ruszyły do pobliskich borów na polowanie. Już na początku polowania, graf Pomorski Konrad von Guckow spadł z zasłabnięcia z konia i skręcił nogę. W parę godzin owładnęła nim straszna gorączka i graf zmarł w męczarniach. Jednak najbardziej tragiczna rzecz stała się już po polowaniu, gdy stary książę Barnim, postrzeliwszy dzika kazał podać sobie bukłak mocnego wina. Wypiwszy, książę w kilka minut stał się blady, na jego ciało wyszła straszliwa wysypka i książę jak jego graf, spadł z konia martwy.

Od razu wiadome się stało, że wino było zatrute, jednak tak sługa jak i giermek zarzekał się na mękach, że nie wie przez kogo. Jedno jest pewne: teraz rządy w księstwie obejmuje syn Barnima, Bolesław.
.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2017, 17:59:16 wysłana przez Piastun »

Offline vtz

 • Bibosz
 • *
 • Wiadomości: 461
 • Piwa: 44
Odp: Wydarzenia
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 13, 2017, 21:15:06 »
(click to show/hide)

Hańba! Żądam natychmiastowego najazdu odwetowego na Khergitów! A nie... Nie ta sesja.