Najnowsze newsy ze świata Mount&Blade: ( Dodaj własny news )

Bannerlord: Fizyka broni - część 2. (Dev Blog 16/11/17)

16.11.2017 | Dodał: Eltarek

Właśnie ukazał się kolejny cotygodniowy blog dewelopera! Liczniki ustawiamy na 32, natomiast oczy zagłębiamy w tematyce dzisiejszego wpisu - fizyce (...) więcej

Ruszają nominacje do plebiscytów!

13.11.2017 | Dodał: Dyktator

Rusza pierwsza faza plebiscytów na gracza roku 2017! Potrwa ona do 25 listopada. więcej

Bannerlord: Khanat Khuzaicki - omówienie frakcji (Dev Blog 09/11/17)

10.11.2017 | Dodał: Hubtus

To już trzydziesty pierwszy Dev blog, w którym to twórcy opowiadają nam o swojej grze. Tym razem został on poświęcony kolejnej (...) więcej

Strona główna Mount&Blade | ukryj panel

Pokaż panel z newsami »

Polub nasz profil na facebooku! oraz dołącz do naszej Grupy STEAM

Autor Wątek: 5 nietypowych broni średniowiecza + BONUS  (Przeczytany 1490 razy)

Opis tematu: ...czyli różne metody na krzywdzenie bliźniego + dodatki

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michantix

• Tułacz
  • *
  • Piwa: 3
5 nietypowych broni średniowiecza + BONUS
« dnia: Marzec 31, 2015, 15:51:54 »
Czołem!

Od jakiegoś czasu piszę do Histmaga, a że tematyka broni białej na pewno jest bliska fanom M&B, to wrzucam tu swój krótki tekścik :)

http://histmag.org/5-najbardziej-nietypowych-broni-sredniowiecza-10833#comment - 5 najbardziej nietypowych broni średniowiecza

Dla zainteresowanych średniowieczem jeszcze parę dodatków:

http://histmag.org/Miecz-zabojczo-skuteczny-symbol-10475 - ciekawostki o mieczu które warto znać

http://histmag.org/Turniej-pilka-luk...-Kultura-fizyczna-sredniowiecznej-Europy-9281 - trochę o sporcie w średniowieczu. Wbrew pozorom to nie tylko turnieje rycerskie :)

http://histmag.org/Pojedynki-sadowe-w-Polsce-sredniowiecznej-8620 - lubicie duele w Warbandzie? To zobaczcie jak to się robiło w średniowiecznej Polsce ;)

http://histmag.org/6-wynalazkow-ktore-zmienily-oblicze-sredniowiecza-10658 - 6 wynalazków które zmieniły oblicze średniowiecza

Życzę miłej lektury i pozdrawiam!

Michantix
Zapraszam miłośników M&B na swój kanał na youtubie!
Póki co przeglądamy mody :)
http://www.youtube.com/watch?v=MJ4rwDfl-MI

Offline beanshee

• Wagant
  • *
  • Piwa: 164
Odp: 5 nietypowych broni średniowiecza + BONUS
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 31, 2015, 20:56:40 »
To ja wsadzę kij w mrowisko, bo lubię.
Napisałeś- Broń tak istotna ze względu na symbolikę, a zarazem droga w produkcji, rzadko kiedy była wykorzystywany podczas bitwy w pierwszej kolejności.
Ja się nie zgodzę z tym, że miecz był drogi w produkcji. Owszem, zdarzały się egzemplarze ekskluzywne (prawdopodobnie na tyle bogate, że w ogóle nie używane na polu walki), jednak wartość przeciętnego miecza była zbliżona do ceny chamskiego korda czy tasaka.
Kolejna rzecz- Do dekapitacji nie używano pnia, gdyż ten mógłby zatrzymać klingę przed dokończeniem cięcia. Istnieje niemało rycin przedstawiających dekapitację mieczem przy pomocy pieńka. Dlaczego? Mam dwie hipotezy. Pierwsza jest taka, że artysta nie widział nigdy ścięcia mieczem. A druga- może czyste cięcie wcale nie było aż tak pożądane? Jest w historii co najmniej kilka egzekucji spartolonych celowo, z czystej nienawiści do skazanego.
Łowy zaczęte! Bij, kto w Boga wierzy!
I grzmij: "Bóg, Anglia, król i święty Jerzy!"

Offline Hubtus

• Newsman Bannerlord
  • Opój
  • *
  • Piwa: 125
  • Steam ID: Mój status Steam
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 31, 2015, 23:26:04 »
Jeśli chodzi o cenę samego miecza, to nie traktowałbym tego tak ogólnikowo. Jak wiadomo technika wytwarzania stali we wczesnym średniowieczu raczej była bardzo słaba, a sam materiał był jednak dużo droższy, niż kilka wieków później, więc miecz nie był wtedy z pewnością tanią bronią. Nawet jeśli w wiekach późniejszych był on dużo tańczy i techniki wytwarzania stali były na wyższym poziomie(co ułatwiało wykucie lepszych mieczy) to i tak nie powiedziałbym, że cena takiego miecza była zbliżona do korda, czy tasaka głównie z jednej przyczyny. Z tego co wiem, to miecze nie były po prostu rozklepanym kawałkiem stali, a składały się z kilku warstw stali o różnych właściwościach, aby miecz te po prostu nie rozleciał się od razu w walce, więc i sam proces produkcji był dużo bardziej skomplikowany, niż takiego tasaka. Tasaki charakteryzuje się zupełnie inną budową głowni, która w przypadku przyjęcia ciosu ma prawdopodobnie sporo mniejsze szanse na pęknięcie/ złamanie się, nawet przy kiepskiej jakościowo stali, niż taki miecz, więc jak już wspomniałem w poprzednim zdaniu umiejętności potrzebne do wykonania takiego tasaka, są sporo mniejsze, a jak dobrze wiemy to dość ważny czynnik wpływający na cenę. Jak już ktoś chciał posiadać w średniowieczy miecz, to już na pewno nie byle co, a porządny produkt.

Offline beanshee

• Wagant
  • *
  • Piwa: 164
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 01, 2015, 08:30:06 »
Autor pisze tu o mieczach w rękach rycerskich, więc odnosi się do czasów późniejszych niż wczesne średniowiecze. U nas o kulturze rycerskiej można mówić od XII-XIII stulecia.
Cen mieczy i kordów nie wzięłam z du*y tylko opracowania prof. Szymczaka o kosztach produkcji uzbrojenia w średniowieczu.
Łowy zaczęte! Bij, kto w Boga wierzy!
I grzmij: "Bóg, Anglia, król i święty Jerzy!"

Offline Octavian

• Najemnik
  • *
  • Piwa: 337
  • 21. Pułk Piechoty THD
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 06, 2015, 20:51:31 »
No zawsze myślałem, że po protu miecz katowski, by się na tym pieńku zaciął - Jędrek od historii to pokazywał.
No w każdym razie tak to jest jak się gada o historii, tak dosłownie - przydałoby się jakieś doprecyzowanie - o jakich mieczach mówimy. - kiedy, gdzie? Masowo produkowanych mieczach rzymskich legionistów, czy produkowanych dla arystokratów i bogato zdobionych mieczach najlepszych zbrojmistrzów?
Ale jednak te ciekawostki, takie jak tarcza szermiercza już znałem - tak sobie posmęcę.
Mimo wszystko zaryzykowałbym generalizację - w każdej epoce dałoby się znaleźć tanie i drogie "produkty".