Najnowsze newsy ze świata Mount&Blade: ( Dodaj własny news )

Co się dzieje z forum

31.08.2018 | Dodał: Dyktator

Wyjaśnienie sytuacji znajduje się na naszym facebooku: więcej

Nabór do redakcji

19.07.2018 | Dodał: Dyktator

Gazetka forumowa "Echo Tawerny" powraca! więcej

Konkurs wystartował!

10.05.2018 | Dodał: Hubtus

Drodzy Tawernowicze! więcej

Strona główna Mount&Blade | ukryj panel

Pokaż panel z newsami »

Polub nasz profil na facebooku! oraz dołącz do naszej Grupy STEAM

Autor Wątek: Rzeka Lech 1632 - reedycja 18.03.2017  (Przeczytany 677 razy)

Opis tematu: Dla tych, co nie załapali się przy pierwszej okazji

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Czeremis

  • Gracz Roku DLG
  • Pijus
  • *
  • Wiadomości: 244
  • Piwa: 81
Rzeka Lech 1632 - reedycja 18.03.2017
« dnia: Luty 09, 2017, 17:33:12 »

Bitwa pod Rain nad rzeką Lech


W 1618 nikt nie spodziewał się, że niewielkie powstanie Czechów zmieni się w największą wojnę XVII wieku i doprowadzi na skraj zagłady monarchię Habsburgów. Sieć wzajemnych sojuszy i interesów już w pierwszym roku wojny doprowadziła do przerodzenia się tego lokalnego buntu w ogólnoeuropejski konflikt między katolikami a protestantami. Później każdy już pozbył się złudzeń, że w szalejącej grze wielkich mocarstw religia ma jeszcze jakieś znaczenie. 1629 szala zwycięstwa znacznie przechyliła się na stronę katolickich Habsburgów. Francja nie chcąc dopuścić do wzmocnienia się ich władzy na terenie Niemiec nakłoniła Szwedów do zakończenia wojny z Rzeczpospolitą i zaatakowania Habsburgów na terenie Rzeszy.

Po pokonaniu wojsk katolickich pod Breitenfeld (1631), wzrok Gustawa Adolfa powędrował na zasobną i nietkniętą wojną Bawarię. Jej pełne spichlerze były w stanie wyżywić armię, a pokonanie tak ważnego sojusznika Habsburgów przyniosłoby pożądane skutki polityczne, oraz, dzięki przeniesieniu obszaru zmagań na nowe tereny, uchroniona zostałaby Saksonia.
By jednak dostać się do Monachium trzeba było przebyć Dunaj, który po silnych opadach i wiosennej odwilży zamienił się w barierę nie do przebycia. Wobec nowej przeszkody król szwedzki postanowił wkroczyć do Bawarii od zachodu, gdzie płynęła mniejsza i łatwiejsza do przebycia rzeka Lech. Przewidziawszy szwedzkie plany, dowództwo katolickie korzystając z naturalnej granicy okopało swe liczące 25 tysięcy żołnierzy wojsko na linii Augsburg - Rain.
14 Kwietnia 1632 w pobliże Rain dotarł król Waza, wraz z swą 40-tysięczną armią i zamiarem sforsowania rzeki za wszelką cenę...Trzy fazy bitwy
Rzeka

1)Szturm na okopy
Szwedzcy inżynierowie sprawili się doskonale. Pozorowane ataki na główne niemieckie umocnienia, wspierane zmasowanym ogniem artylerii, który w połączeniu z paloną słomą pokrył całe pole bitwy dymem, pozwoliły im podczas nocy niepostrzeżenie postawić na rzece most pontonowy, w miejscu oddalonym od głównych walk o około 10km. Szwedzi natychmiast wykorzystali przewagę zaskoczenia - na drugi brzeg wysłano 300 fińskich rajtarów, którzy utworzyli tam bezpieczny przyczółek do przeprawy kolejnych oddziałów. Zdobycie niemieckich okopów, teraz atakowanych z dwóch stron, stało się już tylko kwestią czasu...

Uwagi:
Runda grana w trybie oblężenia, 2 flagi do przejęcia w niemieckich okopach.
Zakazane jest używanie armat w obozie niemieckim! (one są do następnej rundy)

Sloty:

HRE:

Piechota (100)


Szwecja:

Piechota (80)
Narodowa kawaleria  (20)


Imperium Kontratakuje!

2)Bitwa w otwartym polu
Szwedzi przejęli kontrolę nad brodem, ale jeszcze nie wygrali bitwy. Główne niemieckie siły wyruszyły z obozu w celu odbicia swoich okopów i wyparcia Szwedów z powrotem na drugi brzeg.


Uwagi:
W tej fazie będą grane 2 lub 3 rundy bitwy w otwartym terenie między niemieckim obozem a okopami.
Zakazane jest wychodzenie poza teren ograniczony drzewami oraz włażenie w las!

Sloty:

HRE:

Piechota (80)
Ciężcy kirasjerzy  (20)


Sweden:

Piechota (80)
Narodowa kawaleria  (20)

Zagłada niemieckiej piechoty

3) Ostateczna rozprawa
Johan von Tilly, głównodowodzący cesarską armią, też był kiedyś poszukiwaczem przygód, ale wtedy oberwał kulą armatnią w kolano (umarł kilka dni później). Jego zastępca skończył równie marnie - z rozbitą czaszką. Kolejny wyznaczony dowódca, świadom paniki w swoich szeregach, zarządził natychmiastowy odwrót. Dzięki temu znacząca większość cesarskiej armii została ocalona, ale nie wszystkim się poszczęściło. Kilka regimentów piechoty nie zdążyło wycofać się z pola bitwy, gdyż drogę odcięła im szwedzka kawaleria, triumfująca i jeszcze bardziej żądna krwi na zwieńczenie dzieła. Niemieckie formacje Tercio nie należały jednak do tych, którze łatwo dają za wygraną...

Uwagi:
Faza składa się z 2 rund bitwy, w których niemiecka piechota ustawia formację Tercio (50:50 muszkieterzy i pikinierzy) na środku największego otwartego pola, pomiędzy mostem pontonowym a linią drzew, a kawaleria szwedzka próbuje je pokonać na różne sposoby.

1 runda -  Szwedzi stosują taktykę karakolu (nagramy krótkie wideo ilustrujące jak ma to działać). Tak długo jak dowódca szwedzki uzna to za skuteczne, może ponawiać manewr karakolu, do momentu aż zdecyduje, że nadszedł czas dokończyć dzieła bronią białą.

2 runda -  rajtarzy będą walczyć w stylu zaczerpniętym od Polaków, czyli zaszarżują frontalnie, wypalając z pistoletów jeszcze podczas jazdy. Mogą atakować falami lub jednocześnie z kilku stron - to już decyzja dowódcy frakcji.


Sloty:

HRE:

Muszkieterzy  (50)
Pikinierzy  (50)
Szwecja:

Najemna kawaleria  (100)                                                               
         Zapisy:                                                                                                                                

Zapisy na event będą odbywać się tylko w temacie na Taleworlds, nie tutaj!

Przy ostatnim evencie zagraniczne klany miały do mnie pretensje o to, że nie widzieli jak ktoś na Tawernie zabrał im już upatrzoną jednostkę, a ja nie jestem w stanie sprawdzać forum 24/7 i aktualizować od razu slotów w obu tematach. Dlatego zapisywać się można tylko i wyłącznie tam.  Jeśli ktoś nie ma konta na TW i jest na tyle leniwy że mu się nie chce zakładać, może napisać do mnie zgłoszenie na priv na steam, jeśli będę dostępny to odpowiem i wrzucę zapis tam gdzie ma być.


Uwaga!

Jeśli na re-edycji rożnież dobijemy do 200 slotów, pierwszeństwo wejścia na event rzecz jasna mają te klany, które nie były na premierze.

                                                                                           
Główny organizator:
                       

Pomocnicy:
Serwer:  The_Deluge_Reloaded

TeamSpeak:  91.239.66.41:1337

Data: 18.03.2017

Godzina: 19:00
Bitwa będzie z dowódcami dla całych frakcji, wszyscy uczestnicy muszą być na eventowym TeamSpeaku!

Dowódcy klanów muszą się stawić na zebraniu dowódców na TS o 18:00
Trzeba będzie zapoznać wszystkich z dokładnym planem bitwy i poustawiać whispery na TS.


Vid Breitenfeld vi togo Pappenheim i vår famn;
vi skrefvo på Kronenbergs brynja vårt namn;
vi svedde grått skägg för Tilly vid Lech;
vi blödde med kungsblod vid Lützens häck.