Najnowsze newsy ze świata Mount&Blade: ( Dodaj własny news )

Finały plebiscytów 2017!

07.12.2017 | Dodał: Dyktator

Do 17 grudnia trwają finały ostatniej fazy tegorocznych plebiscytów. więcej

Bannerlord:Wywiad z Koray Kıyakoğlu, inżynierem oprogramowania

07.12.2017 | Dodał: Hubtus

Tym razem w dzisiejszym Dev Blogu głównym gościem Q&A jest inżynier oprogramowania Koray Kıyakoğlu. Opowiada nam ona o swojej pracy w (...) więcej

Bannerlord: Fizyka broni - część 2. (Dev Blog 16/11/17)

16.11.2017 | Dodał: Eltarek

Właśnie ukazał się kolejny cotygodniowy blog dewelopera! Liczniki ustawiamy na 32, natomiast oczy zagłębiamy w tematyce dzisiejszego wpisu - fizyce (...) więcej

Strona główna Mount&Blade | ukryj panel

Pokaż panel z newsami »

Polub nasz profil na facebooku! oraz dołącz do naszej Grupy STEAM

Autor Wątek: 11 lat za nami (Kronika Tawerny)  (Przeczytany 2196 razy)

Opis tematu:

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dyktator

• Premier TFW
  • Administrator
  • Błędny rycerz
  • Piwa: 689
  • Naklejki: : 0/7
11 lat za nami (Kronika Tawerny)
« dnia: Sierpień 27, 2017, 23:07:13 »

Witajcie! Dokładnie dzisiaj mija równo 11 lat od dnia, gdy powstało nasze forum. Z tej okazji przygotowałem ten temat... temat, który ma na celu zabrać część z was w sentymentalną podróż w przeszłość, część wprowadzić głebiej w naszą małą społeczność, a niektórych, którzy mają podobny do mojego fetysz liczb, usatysfakcjonować pod względem danych statystycznych o tym forum i jego użytkownikach. Dlatego podzieliłem całość na 3 części (nie licząc tego wstępu), a mianowicie: kronika ze spisaną historią serwisu, infografiki i statystyki oraz parę słów ode mnie na koniec. Mam nadzieję, że wam się spodoba, szczególnie że pozbieranie wszystkich informacji i danych w całość zajęła bardzo dużo czasu (zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nie było mnie tutaj od początku istnienia forum, dlatego wiele z opisanych tu wydarzeń znam na zasadzie poczytania o tym na forum, co utrudniało zbieranie wszystkiego w jedno). Zastrzegam jeszcze tylko, że w kronice będę pisał o sobie w trzeciej osobie (by zachować neutralne nacechowanie tekstu).

Na początku polecam również poprzednie wspomnienia, które soner przygotował z okazji 5 lat działalności w 2011. Warto chociaż zerknąć, ponieważ są to wspomnienia z pierwszej ręki od osoby, która była tu od samego początku.

KRONIKI TAWERNY "FOUR WAYS"

OKRES PRETAWERNIANY 2002 - 2006
Mogłoby się wydawać, że historia serwisu powinna zaczynać się od jego powstania. Być może rzeczywiście powinna, my jednak cofniemy się najpierw o ponad 4 lata do tyłu względem tego wydarzenia i przyjrzymy się genezie nazwy oraz genezie genezy... w skrócie zerkniemy najpierw na wczesną historię serii Mount&Blade, wokół której urosła Tawerna. Lata 2002-2006 to bardzo skromne początki, kiedy to pierwsza gra z serii przybierała różne tytuły, a jej pierwotny wygląd znacznie odbiegał od tego, co widzimy dzisiaj ...

Pierwszy Mount&Blade z 2002 roku? - czyli projekt Dazubo
(click to show/hide)

Od "The Way of the Sword", przez "Warrider" do "Mount&Blade", czyli Calradia nekromantów
(click to show/hide)

OKRES MOUNT&BLADE 2006 - 2009
Po tym wstępie pora przejść do faktycznego powstania serwisu, które nastąpiło w sierpniu 2006. Aktualną wówczas wersją było bardzo popularne 0.750, które ukazało się 12 kwietnia 2006. Tawerna nabierała rozpędu powoli, pierwsi użytkownicy, którzy się rejestrowali na forum, byli kolegami tych już zarejestrowanych, a wieści o forum rozchodziły się pocztą pantoflową. Największym problemem ówczesnej administracji były szybko rosnące koszty utrzymania serwera i domeny. Era pierwszego M&B zaczęła się kończyć, gdy na początku 2009 ogłoszono, że nadchodzący samodzielny dodatek Warband będzie zawierał tryb multiplayer.

O trzech takich, co założyło pierwszą nieoficjalną stronę M&B
(click to show/hide)

Rozwój serwisu, czyli co cię nie zabije, to cię wzmocni
(click to show/hide)

Trudne relacje - spolszczenie i próby aneksji Tawerny
(click to show/hide)

O pierwszej tradycji Tawerny, która przetrwała do dzisiaj
(click to show/hide)

OKRES BETY WARBANDA 2009 - 2010
W końcu stało się - w sierpniu 2009 ruszyła beta Warbanda, samodzielnego dodatku do M&B, który poza rozszerzeniem podstawki i naprawieniem wielu błędów, dodawał po raz pierwszy w historii tryb multiplayer. Oznaczalo to nowe możliwości dla sceny, ale też i nowe problemy. W tym krótkim okresie zaczęły się formować pierwsze ugrupowania do gry na multi, ale również wyszła nowa gra spod znaku M&B.

Pierwsze klany na świecie - formuje się społeczność multiplayer
(click to show/hide)

Ogniem i Mieczem, czyli jak wziąć pieniądze trzykrotnie za jeden produkt
(click to show/hide)

OKRES WARBAND 2010 - 2017
Premiera Warbanda nastąpiła w kwietniu 2010 roku. Wówczas zaczął się najdłuższy okres w historii serwisu, mimo że drugą część serii, zatytułowaną Bannerlord, ogłoszono już pod koniec 2011 roku. Przez te 7 lat zdążyło się zmienić wszystko - od polityki prowadzenia serwisu, przez skrypt forum i portal, aż po samych użytkowników. Znaki na niebie i ziemi wskazują jednak, że już wkrótce czeka nas okres bety Bannerlorda, a wraz z nim przyjdą kolejne zmiany w naszym community.

House of Four Ways - zmiany personalne
(click to show/hide)

Od skrajności do skrajności? Czyli jak zmieniała się polityka Tawerny
(click to show/hide)

O dramach i rozłamie z DP - dział klanów nowym problemem
(click to show/hide)

Oto dwa nagie miecze - Grunwald
(click to show/hide)

Polacy nie gęsi, iż swój puchar mają... czyli o turniejach, kadrze narodowej i plebiscytach
(click to show/hide)

Niekończąca się opowieść - nadchodzi Bannerlord
(click to show/hide)

Powstaje nowy gatunek, czyli o grach podobnych do M&B
(click to show/hide)

INFOGRAFIKI I STATYSTYKI

MODERATORZY I ADMINISTRATORZY
Uwaga: Jason nosi dzisiaj nick: Józef Sztacheta
(click to show/hide)
Link bezpośredni

POSTY I PIWA
Uwaga: 2006 jest liczony dla okresu od sierpnia do grudnia, a 2017 od stycznia do sierpnia
(click to show/hide)

SŁOWA KOŃCOWE

Niestety nie mogłem ująć wszystkiego, gdyż przez te 11 lat wydarzyło się tak dużo, że trudno to opisać. A czas jest niestety zawsze ograniczony. Mam nadzieję jednak nadzieję, że to, co się znalazło w tej kronice, było wystarczające, by przywołać wspomnienia u jednych i dać w miarę kompletny obraz historii serwisu drugim. Na początku chciałbym jeszcze podziękować wszystkim, którzy symbolicznie pomogli, np. poprzez udzielenie informacji, czy korektę błędów w tekście, czyli: soner, Movart, IvE, Rome, sir Luca, Lew, firentis i Dominique. Ponadto przynajmniej wspomnienie należy się Kolbie, który to jeszcze w 2007 odkopał wówczas istniejącą jeszcze stronę "Blender Dungeon", natrafiając na projekt Dazubo. Bardzo prawdopodobne, że w przeciwnym wypadku nie znalazłbym tych informacji, ponieważ po prostu ich już nie ma.

Bez zbędnego przedłużania poruszę tutaj jeszcze bardzo istotne rzeczy, jakimi są wnioski z tej kroniki. Jest to dość oczywiste, jednak (jak to często bywa z oczywistościami) wiele osób po prostu nie zdaje sobie z tego sprawy. Otóż nasza Tawerna to nie tylko forum i portal, ale też społeczność. A dokładniej mówiąc, to przede wszystkim ludzie, którzy tutaj się udzielają, czy chociaż zaglądają od czasu do czasu. I wszystkie te osoby, nawet najdrobniejszymi czynami, wpływają na kierunek rozwoju serwisu. Nawet Ty czytelniku, chociażbyś nigdy się nie zarejestrował i zawsze obserwował forum jako gość - dzięki Twoim odwiedzinom jesteśmy w stanie utrzymywać się finansowo i w ogóle istnieć. Czasem największe rzeczy mają bardzo skromne początki i widać to dobitnie chociażby po najbardziej zasłużonej postaci tego serwisu - sonerze. Zaczynał jako nastolatek, który pasjonował się programowaniem webowym. Nie interesowała go nawet sama gra, tylko został poproszony przez znajomych o zrobienie dla nich tego, w czym był naprawdę doobry - strony internetowej. Nie wiem, co sobie wtedy myślał, ale jestem przekonany, że nie uwierzylby, gdyby ktoś mu powiedział, że za dekadę urośnie z tego ogromna społeczność z wieloma tradycjami, a on po takim czasie dalej będzie jej członkiem. Ja sam jeszcze 5 lat temu zakładałem klan ze swoimi kolegami. Był kompletnie nieprofesjonalny i stworzony dla ciekawszej zabawy w sieci, po godzinach. Po jakimś czasie jeden z klanowiczy zasugerował zrobić wątek na Tawernie, by pozyskać kilka nowych osób do gry, co uczyniłem około 2 miesiące później. I nic więcej na forum, poza tym jednym wątkiem do rekrutacji, mnie nie obchodziło. Naprawdę się nie spodziewałem, że za kilka lat będę tutaj administratorem, gdy jedni pisali pierwsze "powodzenia", a drudzy "rozpadniecie się za 2 tygodnie" (mimo że istnieliśmy już kilka miesięcy i potem czekało nas jeszcze ponad pół roku działalności, zakończonej wygraniem meczu z klanem, który się z nas nabijał na początku). Koleje losu są nieznane i niektóre potrafią się rozwinąć w naprawdę ciekawym kierunku.

A jak to się ma w praktyce? Nieważne, czy mowa o forum internetowym, miejscu pracy, szkole, czy boisku, na którym regularnie możecie bywać. Wszędzie są żywi ludzie, którzy wspólnie tworzą społeczności. W przypadku Tawerny, odkąd powstał Warband, nasza społeczność dzieli się na mniejsze grupy, skupione wokół klanów, a więc jest to jeszcze bardziej złożona komórka społeczna. Zmierzając jednak do sedna - każde zrzeszenie jest takie, jacy są jego członkowie. Dobrze to widać po zmianie polityki wewnętrznej portalu - niegdyś był zamordyzm, bo i ludzie tu bywający robili burdel. Dzisiaj jest znacznie spokojniej, a więc i swobody użytkowania są znacznie większe. Cytując Gandhiego: "Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie." Tak po prostu - zacznij już dzisiaj od zmiany siebie, a prędzej, czy później zobaczysz, jak zmieniło się Twoje otoczenie.

I niech ta myśl będzie podsumowaniem naszego 11-lecia. Ja ze swojej strony dziękuję wszystkim, którzy wciąż tu są z nami, jak i tym, którzy byli w przeszłości. Pozdrawiam też przyszłych użytkowników i administrację - możecie to sobie zacytować na 20-leciu w 2026 ;)

Zapraszam też do dyskusji. Dzielcie się śmiało własnymi wspomnieniami, czy przemyśleniami. A może chcielibyście czegoś życzyć Tawernie w dniu jej urodzin?
P.S: To chyba rekordowo długi post na tym forum ;) Aż musiałem podnieść limit znaków z 60k do 100k.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 27, 2017, 23:27:53 wysłana przez Dyktator »
"Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie."

soner:wszystkie wypowiedzi na sb sa drukowane i wysylane do rodzicow autorow
sir Luca:moje też?
Alkhadias:Twoje są wysyłane na policję.
soner:razem z probka kalu i moczu

Offline Oktawian

• Zbrojny
  • *
  • Piwa: 86
Odp: 11 lat za nami (Kronika Tawerny)
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 27, 2017, 23:39:09 »
Pierwszego posta napisałem ponad 10 lat temu. Zaraz po tym jak zobaczyłem filmik z moda "300". Było to jeszcze przez skończeniem 16 urodzin. To były piękne, szkolne czasy! Po tych wszystkich latach wciąż zaglądam co jakiś czas na forum i grywam w Warbanda. Nie jestem normalny! W takich chwilach zawsze mi się załącza myślenie o przemijaniu i o tym jak czas szybko zapieprza. W tym miejscu wypada powiedzieć tylko, że fajnie było być częścią tawerny przez te 11 lat. Wspólne wyczekiwanie na multiplayer Warbanda, wspólne ogrywanie modów, a do tego niszowy charakter gry.  To wszytko sprawiło, że jesteśmy społecznością taką jakiej nie znajdzie się nigdzie indziej:) Dobrze jest wiedzieć, że na forum powstało sporo znajomości i przyjaźni, które przetrwały lata (dzięki Tawernie np. mam tani nocleg w Szklarskiej Porębie...dzięki Arthasan:D). Patrząc na ostatnie prezentacje Bannerlorda można się spodziewać jednego. Forum i strona przetrwa kolejne 11 lat. Tego jej właśnie życzę. Dzięki Dyktator za zrobienie takiego podsumowania! Bez Ciebie forum i strona nie byłyby takie same!

« Ostatnia zmiana: Sierpień 28, 2017, 01:37:55 wysłana przez Oktawian »

Offline Baldwin

• Awanturnik
  • *
  • Piwa: 116
  • Świat jest tylko wyobrażeniem mnie ψ
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 27, 2017, 23:53:58 »
Z mojej strony to już prawie 8 lat... A na horyzoncie kolejne osiem z Tawerną przed nami.

Happy B-day.
I was on top of the game, also I remember I was nothing...
Defeats haven't taught me anything, except winnin' and ballin'

Offline ^IvE

• Słońce Tawerny
  • Moderator Globalny
  • Paladyn
  • **
  • Piwa: 492
  • Let me take you to the movie
  • Steam ID: Mój status Steam
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 27, 2017, 23:59:51 »
Jestem z Tawerną 8 lat i zostaję na dłużej. Pozdro.

Offline Kamillo18

• Najemnik
  • *
  • Piwa: 243
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 28, 2017, 00:55:14 »
U mnie 7 lat będzie w listopadzie. W przeciwieństwie do IvE nie napiszę jednak, że zostaje, gdyż zastanawiam się nad napisaniem prośby o bana. Wszystko to spowodowane jest tym, że nie chcecie mi zmienić nicku na Kamil_Kandera.

Offline kasztan

• Big Dick Is Back In Town
  • Moczymorda
  • *
  • Piwa: 16
  • REF_kasztan
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 28, 2017, 02:18:39 »
Tak samo jestem 7 lat i będę długo po IvE :))) (Bo IvE to cassual tfu)

Offline sir Luca

• Marszałek Maruda
  • Admin Emeryt
  • Rycerz
  • Piwa: 131
  • Otaczają mnie tęgie, tępe buce...
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 28, 2017, 09:48:21 »
Ile ja tu życia zmarnowałem...
"Demokracja: dwa wilki i owca, debatujący co będzie na obiad"

Offline Kradus

• Anty Swadia od 0.808
  • Moderator Globalny
  • Najemnik
  • **
  • Piwa: 217
  • Stanisław Cat Mackiewicz
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 28, 2017, 09:58:39 »
Jakby co dzisiaj biba urodzinowa u Corleone. Przyjeżdża m.in Alek, Kalpokor, Argaleb, Pifcio, Kolba i wielu innych. IvE będzie śpiewał "4 osiemnastki" i pilnował dzieci. Główną atrakcją nieodżałowany Banhammer Wujaszka, oraz turniej LAN z pulą nagród wynoszącą 3 kg orzechów i dyplomy wykonane przez dziewczynki. Zapraszamy!
« Ostatnia zmiana: Sierpień 28, 2017, 10:08:55 wysłana przez Kradus »

Offline beanshee

• Wagant
  • *
  • Piwa: 166
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 28, 2017, 11:08:22 »
Data rejestracji: Lipiec 29, 2009, 10:20:35
Łowy zaczęte! Bij, kto w Boga wierzy!
I grzmij: "Bóg, Anglia, król i święty Jerzy!"

Offline Bruce Campbell

• Lew
  • Możny
  • *
  • Piwa: 587
  • 21. Pułk Piechoty THD
    • brucecampbellboyz1981
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 28, 2017, 11:12:09 »
Ja mając tutaj konto od wakacji 2012 wypadam jak jakiś świeżak w tym towarzystwie nade mną ^^
Pamiętam, że wchodziłem za to na forum już wcześniej, w 2011, w celu znalezienia informacji na temat modów. Korzystałem wtedy z listy sir Luci, no bo tej HUtHa jeszcze nie było, i jak głupi pobrałem mody do zwykłego M&B i się dziwiłem że błędy jakieś są...
W każdym razie, dzięki wszystkim za współtworzenie naszej społeczności, no i przede wszystkim dzięki do 3 "ojców założycieli" tego forum.

(dzięki Tawernie np. mam tani nocleg w Szklarskiej Porębie...dzięki Arthasan:D)
Ja dzięki TFW miałem darmowy nocleg w Toruniu, dzięki IvE :D
« Ostatnia zmiana: Sierpień 28, 2017, 11:17:07 wysłana przez Lew »

Online Movart

• Administrator
  • Gawędziarz
  • Piwa: 131
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 28, 2017, 22:40:27 »
9 lat minęło jak jeden dzień w moim przypadku. Pamiętam pierwszy raz o Mount&Blade dowiedziałem się z nieistniejącego już Hypera. Tydzień później już miałem pudełkową wersję, która do dzisiaj stoi na półce. Prawdopodobnie na Tawernę trafiłem w poszukiwaniu modów. Pamiętam Age of Machinery był jednym z moich ulubionych modów na podstawkę. Swego czasu tworzyłem też na forum coś w rodzaju fabularyzowanego AR-a z kampanii wraz z Rhobarem. Podobną opowieść, ale z bardziej humorystycznym wątkiem tworzył też NIFN, jeśli dobrze pamiętam. Pierwsze 50 postów dobiłem dosyć późno, bo dopiero gdy dostałem betę WB i właśnie 50 postów było wymagane żeby się dostać do klanu, wtedy jeszcze pod tagiem TFW. Stare dobre czasy.

Offline Rome

• Administrator
  • Najemnik
  • Piwa: 190
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 28, 2017, 23:22:25 »
Pamiętam pierwszy raz o Mount&Blade dowiedziałem się z nieistniejącego już Hypera

Miałem tak samo :D, szukałem nawet potem w archiwach tego odcinka, ale niestety już nigdy go nie znalazłem. :c

Offline soner

• Ojciec Założyciel
  • Rybałt
  • Piwa: 117
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 29, 2017, 10:32:08 »
Kawał życia, mnóstwo pieniędzy, setki dramatów gimnazjalistów. Kawał mojego życia <3
~Już Cię nie rozumie liżę komuż dupę ale jestem arogancki.Zastawienie wyrazów podobne do tego Jaś jest wysoki ale trochę niski. - acoaco122

Offline Turek

• Kmieć
  • *
  • Piwa: 3
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 29, 2017, 18:19:41 »
Wszystkiego najlepszego Tawerno. Świetne podsumowanie Dyktator :)

Pozdrowienia od Warsong Clan (WSC)

Offline Dominique

• Moderator Dzikich Pól
  • Hulaka
  • *
  • Piwa: 32
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 30, 2017, 03:13:59 »
Moja przygoda z serią Mount&Blade zaczęła się... hm, nie pamiętam kiedy, ale był to spory kawałek czasu przed wydaniem Warbanda. Dostałem podstawkę od stryja pod choinkę, patrzę - ciekawie się zapowiada, instaluje, odpalam i... przeszedłem calusieńką kampanię w 3 miesiące, mając trochę ponad 1000 dni w grze. :P Marzyłem o trybie multi (najlepiej w kampania w co-opie :p), a gdy usłyszałem o mającym wyjść Warbandzie, nie mogłem doczekać się premiery. Kupiłem w pierwszym dniu pojawienia się w sklepach za równe 100zł (teraz wydaje się to wyolbrzymiona cena :P). Pamiętam pierwsze kroki na multi, pierwsze osoby, które poznałem na serwerach (m.in REF_Barbarian :P), pierwsze klany i wszystkie starania, by stać się lepszym. Żałuję tylko, że nie interesowałem się forum i społecznością od początku, dlatego jestem podwójnie Ci wdzięczny, Dykciu. Za to miłe podsumowanie i całą robotę, którą wykonujesz na Tawernie, jak i za zachęcenie mnie do częstszego zaglądania tutaj.
Niech nam żyje Tawerna!
"Przystojny, ale niezły ch*j.
Poza tym pedofil.   
Powinnam uciekać.   
Ale mnie intryguje."