Najnowsze newsy ze świata Mount&Blade: ( Dodaj własny news )

Konkurs wystartował!

10.05.2018 | Dodał: Hubtus

Drodzy Tawernowicze! więcej

[Konkurs] Odgadnij treść kolejnego bloga!

08.05.2018 | Dodał: Eltarek

Redakcja Tawerny przygotowała dla Was nowy konkurs, w którym Waszym zadaniem będzie odgadnięcie kategorii oraz treści blogów (...) więcej

Ruszają zapisy na mistrzostwa Polski NW

22.04.2018 | Dodał: Dyktator

Zapisy potrwają do 29 kwietnia, godziny 15:00 więcej

Strona główna Mount&Blade | ukryj panel

Pokaż panel z newsami »

Polub nasz profil na facebooku! oraz dołącz do naszej Grupy STEAM

Autor Wątek: Autyzm i lewica. Pytanie o sens użycia terminu "lewak" w kierunku centrolewicy  (Przeczytany 407 razy)

Opis tematu:

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline adriankowaty

• Rybałt
  • *
  • Piwa: 44
Witam, mam nadzieję, że nie przeszkadzam?
Otóż zastanawia mnie parę rzeczy:
1. czy oprócz mnie zdarzają się jeszcze autyści-lewicowcy? Czy widzieliście autystów popierających prawa człowieka i prawa pracownicze zarazem, zainteresowanych gospodarką opartą na modelu współczesno-niemieckim, zainteresowanych społecznościami wielokulturowymi i szczerze nie znoszącymi Stanów Zjednoczonych Ameryki, Federacji Rosyjskiej i Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (ale też Chińskiej Republiki Ludowej) za to, jaką politykę te państwa prowadzą ostatnimi czasy i darzący sentymentem Unię Europejską i Republikę Federalną Niemiec?
Pytam, bo szczerze mówiąc mam wrażenie, że gdziekolwiek nie zajrzę, to lewicę ideową ciężko znaleźć, a autystę rozpoznać mi trudno.
2. Czy używanie wymyślonego przez Lenina terminu "lewak" w kierunku centrolewicy (socjaldemokraci i socjalliberałowie) nie jest przypadkiem, cóż, niewłaściwe? Po pierwsze centrolewica w większości przypadków nie odwołuje się do myśli rewolucyjnej głoszonej przez marksistów-leninistów, po drugie nie ma za cel obalanie kapitalizmu, a jedynie jego reformę celem ucywilizowania ustroju i przyszlifowania go do potrzeb klas niskich i średnich, a po trzecie jest terminem wymyślonym przez autora, który w jego mniemaniu ma potępiać powyższe? Co kieruje korwinistami i pisiurami przy przyklejaniu naklejki "lewak" w stosunku do wszystkiego co stoi nieco bardziej na lewo od nich?
Mam też inne pytania, ale nie zmieściłyby się w tytule, więc poniżej je zamieszczam:
3. Dlaczego lewica, mimo upływu całego pokolenia od transformacji ustrojowej wciąż się kojarzy z panami od sierpa i młota? Mieliście w Polsce przyzwoicie funkcjonującą lewicę okresu przedwojennego i międzywojennego (PPS, PSL, PP, SD), które zostały wyzute z członków popierających ich idee po 1945 na drodze czystek i represji przed wyborami z 1949, a które miały zasługi w tworzeniu waszego kraju (no dobra, naszego bo ja też mam polskie obywatelstwo i też jestem po matce i babce ze stroni ojca Polakiem) i obronie tegoż np. w wojnie z bolszewikami z l. 1919-1921. Dlaczego ludzie używając terminu "lewak" zawsze widzą anarchistów/komunistów/skrajną lewicę, a nie widzą tej demokratycznej?
4. Skąd ta moda na egoizm, cynizm, brak szacunku i odpowiedzialności wobec nawet własnego państwa szermowana przez kapitalistów? Czytam od czasu do czasu Business Insider by wiedzieć co w gospodarce piszczy i przeraża mnie poziom komentarzy i poglądów tam głoszonych przez rynkową prawicę. Czy naprawdę model scwaniaczałego, zdemoralizowanego i załganego dziada ma być jedynym celem promowanym w dzisiejszym społeczeństwie?
5. Poza tym pytanko poboczne - jak wiele (na Tawernie) zmieniło się od kiedy ubyłem?
EDIT:
W sumie jeszcze jedno pytanie:
6. Skąd ta moda na faszyzm, która rozpanoszyła się ostatnimi laty? Czy naprawdę ten naród jest pełen małych panów od kiepskich obrazów i nieprzyjemnej tematyki, o pustej w gruncie rzeczy wizji odbioru świata?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2018, 11:23:44 wysłana przez adriankowaty »

Offline JerzyBurza

• Bibosz
  • *
  • Piwa: 5
  • VIe_10ph_Wchm_JanSnieg
Odp: Autyzm i lewica. Pytanie o sens użycia terminu "lewak" w kierunku centrolewicy
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 14, 2018, 11:48:21 »
3. Takiej lewicy już nie ma i nie będzie. Tak samo jak prawicy z tego okresu (*) RNR (*) BETAR (*) RN (*)
4. Taką modę wprowadzili celebryci i "elity" skrajnej lewicy. Przepraszam, że nie będę rzucał nazwiskami, ale najbardziej z "model scwaniaczałego, zdemoralizowanego i załganego dziada" kojarzy mi się z pewnym prezydentem europy.
6.(Tu się chyba bardziej wypowiem) Nie rozumiem dlaczego jesteś tak bardzo zamknięty/ograniczony, że uważasz poglądy innych osób za niewłaściwe i dziwne. Do tej "mody" doprowadziło kilka czynników, ja to nazywam "kolejnym rozkwitem prawicy/centrum", powtórką z lat międzywojennych. Z jednej strony są osoby wypierające się swojej narodowości(bardzo denerwujące), zbyt szybkie dążenie do zmian społecznych i kulturowych, dzięki internetowi prawica/centrum zauważyła jak dużo ich jest. Takie organizacje jak ONR w końcu zaczęły otwarcie mówić, że wspierają  grupy etnograficzne. Może nie zdajesz sobie sprawy ale ten mały pan od obrazów nie był faszystą, a nazistą. Jest to lekka różnica (dosłownie tyci-tyci). Ja jestem faszystą(uuuuu anty-semita), tylko, że z odłamu syjonistyczno-rewiztycznego. Dla mnie wzorem nie są tak jak ty uważasz  Hitler, Goebbels czy Himmler(btw. to ty chyba chwaliłeś się dziadkiem z wermachtu), a Ze'ew Żabotyński czy cała organizacja Betar. I nie uważam byś ty miał pustą wizją świata, i jako ten TOLERANCYJNY nie posiadasz żadnej tolerancji politycznej
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2018, 11:49:55 wysłana przez JerzyBurza »

(click to show/hide)

Online Kradus

• Dei gratia dux Zendarae
  • Moderator Globalny
  • Zbrojny
  • **
  • Piwa: 279
  • Steam ID: Mój status Steam
Odp: Autyzm i lewica. Pytanie o sens użycia terminu "lewak" w kierunku centrolewicy
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 14, 2018, 11:56:52 »
Jakkolwiek nie mam czasu na czytanie wszystkiego, to rzuciło mi się coś w oczy:

6. Skąd ta moda na faszyzm, która rozpanoszyła się ostatnimi laty? Czy naprawdę ten naród jest pełen małych panów od kiepskich obrazów i nieprzyjemnej tematyki, o pustej w gruncie rzeczy wizji odbioru świata?

Otóż, żadnej mody na "faszyzm" (zależnie też jak go definiować, bo to pojęcie ostatnimi czasy w mediach, polityce i publicystyce jest używane do granic absurdu, najczęściej bardzo mylnie - odwołując się do PRL-owskiej narracji ze wszyscy co nie znami to "faszyści" - ale to temat na szerszą dysputę) nie ma. Nacjonaliści, skini, korporacjoniści w Polsce zawsze byli. Po prostu mówi się o nich więcej, bo to modne. Same te idee już mniej.

Plus nie mieszałbym tych grup z wszelkiej maści huliganami i potocznie nazywanymi "sebiksami", bo to że ktoś chodzi w wiadomo jakich bluzach, nie znaczy że się utożsamia z tymi w/w grupami ani ich ideami. Często zresztą ich nie zna, bądź w ogóle nie bierze udziału w politycznym teatrze. Proste.

P.S. Nawet nie zwróciłem uwagi na wywód o "małym panu od obrazów", co oczywiście jest śmieszne i karygodne jeśli chcemy poważnie rozmawiać o polityce. Tak jak Jerzy wyżej napisał, nazizm =/= faszyzm.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2018, 12:00:23 wysłana przez Kradus »
[Jun 19 12:23:24] JerzyBurza:Przepraszam pomyliłem się myślałem, że dr. dre i drake to to samo

Offline adriankowaty

• Rybałt
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 14, 2018, 12:25:02 »
6.(Tu się chyba bardziej wypowiem) Nie rozumiem dlaczego jesteś tak bardzo zamknięty/ograniczony, że uważasz poglądy innych osób za niewłaściwe i dziwne. Do tej "mody" doprowadziło kilka czynników, ja to nazywam "kolejnym rozkwitem prawicy/centrum", powtórką z lat międzywojennych. Z jednej strony są osoby wypierające się swojej narodowości(bardzo denerwujące), zbyt szybkie dążenie do zmian społecznych i kulturowych, dzięki internetowi prawica/centrum zauważyła jak dużo ich jest. Takie organizacje jak ONR w końcu zaczęły otwarcie mówić, że wspierają  grupy etnograficzne. Może nie zdajesz sobie sprawy ale ten mały pan od obrazów nie był faszystą, a nazistą. Jest to lekka różnica (dosłownie tyci-tyci). Ja jestem faszystą(uuuuu anty-semita), tylko, że z odłamu syjonistyczno-rewiztycznego. Dla mnie wzorem nie są tak jak ty uważasz  Hitler, Goebbels czy Himmler(btw. to ty chyba chwaliłeś się dziadkiem z wermachtu), a Ze'ew Żabotyński czy cała organizacja Betar. I nie uważam byś ty miał pustą wizją świata, i jako ten TOLERANCYJNY nie posiadasz żadnej tolerancji politycznej
Ponieważ propagowanie faszyzmu jest niezgodne z konstytucją kraju w którym żyjesz. Ponieważ ideologia oparta o skrajny militaryzm, państwo totalitarne, agresję zbrojną jako podstawę egzystencji państwa, politykę czystości rasowej i inne tego typu rozrywki są powszechnie potępiane pod wrażeniem tego, co uczyniły (patrz, międzywojnie i zwłaszcza II wojna światowa).
Faszyzm, bez względu na narodowość jest, jak komunizm, ideologią zbrodniczą i oba te systemy traktuje się poprzez aresztowania i postawienie zarzutów za głoszenie totalitarnych ideologii.
Jako ten, kto miał wujecznego pradziadka w Wehrmachcie (i część rodziny wśród powstańców śląskich) oraz jako osoba, której rodzina poznała na własnej skórze uroki obu ustrojów (najpierw w postaci miłych panów z pod znaku podwójnej litery S wkraczających do mieszkania celem poprzykładania pistoletów do głów celem poboru rekruta na "patriotyczną" wojnę i później, w postaci wizyty przodków w łagrach i obozach ponazistowskich, które obsługiwała PRL po 1945r. dla jeńców wojennych, opozycji politycznej i wszystkiego innego, co się tej władzy nie podobało, i zakazu pracy aż do pokolenia urodzonego w PRL) mam prawo nie znosić obu ideologii. Zasłanianie się zaś flagą jest nonsensem - faszyzm faszyzmem pozostanie nieważne od jakiego narodu.
Plus, zasłanianie się tolerancją do promowania ideologii opartej o rasizm i nierówność narodów zakrawa o żart. Dość kiepski, prawdę mówiąc.
Otóż, żadnej mody na "faszyzm" (zależnie też jak go definiować, bo to pojęcie ostatnimi czasy w mediach, polityce i publicystyce jest używane do granic absurdu, najczęściej bardzo mylnie - odwołując się do PRL-owskiej narracji ze wszyscy co nie znami to "faszyści" - ale to temat na szerszą dysputę) nie ma. Nacjonaliści, skini, korporacjoniści w Polsce zawsze byli. Po prostu mówi się o nich więcej, bo to modne. Same te idee już mniej.

Plus nie mieszałbym tych grup z wszelkiej maści huliganami i potocznie nazywanymi "sebiksami", bo to że ktoś chodzi w wiadomo jakich bluzach, nie znaczy że się utożsamia z tymi w/w grupami ani ich ideami. Często zresztą ich nie zna, bądź w ogóle nie bierze udziału w politycznym teatrze. Proste.

P.S. Nawet nie zwróciłem uwagi na wywód o "małym panu od obrazów", co oczywiście jest śmieszne i karygodne jeśli chcemy poważnie rozmawiać o polityce. Tak jak Jerzy wyżej napisał, nazizm =/= faszyzm.
Przepraszam za bycie zgryźliwym. Powinienem był pisać ten post przy większej przytomności umysłu (tj. po kilku kawach, nie wyjaśnię dlaczego).
Zasłanianie się nierównością nazizm-faszyzm również niewiele wnosi. No chyba, że udowodnisz, że włoski faszyzm i japoński imperializm to były wzory poczciwego państwa.
I ja przez faszyzm rozumiem nie to, co w języku "elit" używa się do wszystkiego co z prawa, a do tych których określiłeś fachowo nacjonalistami, skinheadami i in.
Potrafię rozróżnić konserwatyzm socjalny i konserwatyzm fiskalny od spektrum nacjonalizmu-faszyzmu. Dla mnie jednak, o ile do zniesienia jest państwo konserwatywne, o tyle państwo rządzone na gust totalno-wojskowy nie jest niczym dobrym.
Przechodząc - i przepraszając za powyższą, dość nerwową charakterystykę poprzedniego postu, pozwolę sobie dokładnie zdefiniować, co pod terminem faszyzm mam na myśli:
1. Kult narodu własnego jako uprzywilejowanego i narodów innych, które należy wynarodowić bądź zniszczyć.
2. Militaryzm.
3. Pochwałę i wdrażanie państwa totalitarnego promowanego przez Mussoliniego z jego przemów z l. 20-tych.
4. Politykę represji wobec opozycji politycznej, mniejszości narodowych i in. Także doktryny z tematyki tych rasowych.
Nie wiem, czy uznać je wszystkie należy za coś, co istniało "zawsze", ale skąd się wziął wysyp ich aktywności na Zachodzie i w Polsce lat obecnych? Kryzys migracyjny trwa od 2015, a marsze niepodległości prowadzone w l. 2010-2015 bynajmniej nie należały do cichych. Skąd się bierze moda na supremację jednych nad drugimi na zasadzie rządów siły? Jerzego może cieszyć perspektywa nawrotu lat 20-tych w polityce prawicowej, ja jednak nie mam zamiaru odczuwać na swojej głowie jako Ślązak żadnej wojny.
Są oni bardziej głośni, czy są po prostu bardziej medialni od in. grup politycznych? Co jest złego w tym, że u mnie na uczelnię chodzi półTurczynka (ateistka, choć wcześniej posądzałem ją o wyznawanie islamu) półPolka, co jest złego w tym, że ja jestem Śląski Niemiec z przodkami datowanymi do 1648 i słowiańsko brzmiącym protoplaście? Co jest złego w tym, że ktoś nie wyznaje kultury, jaką przydziela mu urzędowo nacjonalista? Ludzie nie są bytami najlepiej funkcjonującymi pod nacjonalizmem.
EDIT: wyklaruję jedną rzecz, ażeby minus Kradusa nie został źle zrozumiany.
Nikogo tu nie posądzam o faszyzm. Ani nie sugeruję tego. Jednak dla mnie oba odłamy ruchu nacjonalistycznego są równie odpowiedzialne za zeszły wiek i ich relatywizacja jest cóż, dziwna.
EDIT 2: I przepraszam, że wybuchłem na dzień dobry.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2018, 13:10:52 wysłana przez adriankowaty »

Offline JerzyBurza

• Bibosz
  • *
  • VIe_10ph_Wchm_JanSnieg
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 14, 2018, 15:40:47 »
Yhmm

To, że JA napisałem o MOICH poglądach faszystowskich nie oznacza, że potwierdziłem twoje zarzuty dot. organizacji narodowych i reszcie tzw. "prawaków". Nie są oni faszystami ani tym bardziej nazistami! Chciałbym także zauważyć, że patriotyzm nie jest tym samym co szowinizm, a to chcesz wszystkim nam wmówić.

Skoro już mam nadzieję, że wyjaśniłem czemu nacjonalizm =/= szowinizm, to teraz uświadomię Ci coś jeszcze. Narodowcy (nie faszyści!) chcą dojść do władzy i wdrażać swoje pomysły w życie, natomiast faszyści (powiem to na przykładzie właśnie Betaru, swoistego fenomenu, bo nie znam innych aktualnie działających środowiskach faszystowskich) chcą jedynie mieć swoich przedstawicieli w rządzie/sejmie (bardziej w sejmie), nie chcemy wpływać na politykę zagraniczną a jedynie na nasze prawo np.do obrony granic RP(przez to podczas IIWŚ nie byliśmy w WP a jako autonomiczne grupy szturmowe)(dziś na szczęście możemy się już bronić przed "niemiecką pomocą").

Nacjonaliści (czyli ci "faszysci") nie chcą stworzyć ani państwa rasistowskiego, ani totalitarnego. Ale może ty wiesz więcej niż ja (może np. Betar robił rzezie na ludności niemieckiej, bądź były żydowskie obozy zagłady). Przypominam jeszcze raz Faszyzm =/= Nazizm. "faszyzm faszyzmem pozostanie nieważne od jakiego narodu" no właśnie nie, i ty tego nie potrafisz zrozumieć faszyzm włoski =/= faszyzm syjonistyczny (o polskim nawet nie będę pisał bo on zbytnio nie istniał)

Nietolerowanie czyjejś nietolerancji, jest nietolerancyjne. W odróżnieniu do Ciebie mój dziadek nie służył w Wermachcie a w grupach szturmowych Betar'u a potem w AK, i wojny zbytnio nie przeżył.

Do części 2 się nie odniosę bo wydaje mi się, że Kradus i tak się sam "obroni".

(click to show/hide)

Online Bruce Campbell

• Lew
  • Możny
  • *
  • Piwa: 681
  • 21. Pułk Piechoty THD
    • datadream2004 コギ花
  • Steam ID: Mój status Steam
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 14, 2018, 20:46:19 »
Cytat: adriankowaty
2. Czy używanie wymyślonego przez Lenina terminu "lewak" w kierunku centrolewicy (socjaldemokraci i socjalliberałowie) nie jest przypadkiem, cóż, niewłaściwe? Po pierwsze centrolewica w większości przypadków nie odwołuje się do myśli rewolucyjnej głoszonej przez marksistów-leninistów, po drugie nie ma za cel obalanie kapitalizmu, a jedynie jego reformę celem ucywilizowania ustroju i przyszlifowania go do potrzeb klas niskich i średnich, a po trzecie jest terminem wymyślonym przez autora, który w jego mniemaniu ma potępiać powyższe?
Osobiście nie jestem fanem nie tylko terminu „lewak” i „prawak” (chyba, że używanego w formie żartu), ale również mówienia o kimś, że jest lewicowy albo prawicowy. Te terminy miały sens, nie wiem, ostatni raz może w czasach rewolucji francuskiej. Dziś poglądy polityczne są tak zróżnicowane, że po prostu używanie takich łatek nie ma sensu. Najlepiej widać to po Hitlerze, który łączył postulaty skrajnie prawicowe i do dziś utożsamiany jest z prawicowym ekstremizmem, ale który miał również zdecydowanie lewicowe podejście do gospodarki.

Nie zgadzam się z tym podziałem wyżej całkowicie, ale obrazek dodaję na końcu i już mi się lepszego nie chce szukać. W każdym razie i tak jest mu bliżej do prawdy, niż podziałowi na "lewaka" i "prawaka".

Ale oczywiście takie łatki są stosowane, bo ułatwiają „wygranie” dyskusji z politycznym „oponentem” – nie masz argumentu na jego słowa? Przylep mu łatkę lewaka/prawka i zamiast odpowiedzieć na ww. argument zacznij krytykować jakiś inny, kompletnie oderwany od dotychczasowej dyskusji element, który identyfikujesz jako lewacki/prawacki. Sam miałem okazję wiele razy to zaobserwować, bo łączę w sobie poglądy, które jak na polskie warunki można uznać za skrajnie prawicowe (choćby monarchizm czy niechęć do UE jako instytucji) ze skrajnie lewicowymi (wyłączając Razem, jestem bardziej lewacki niż wszystkie polskie partie ws. praw środowisk LGBT+) i, cóż… nadal mnie to bawi. Pewnego razu podczas dyskusji zostałem nazwany przez panią z Razem „PiSowcem” kiedy zabrakło jej argumentów w dyskusji ws UE i przez następne kilka minut słuchałem rantu na obecnie rządzącą partię. Była lekko zaskoczona, kiedy dowiedziała się, że akurat jeśli chodzi o PiS, to się z nią jak najbardziej zgadzam.
W każdym razie, sam zachęcam ludzi jeśli dyskusja zejdzie na tematy polityczne, żeby patrzyli poza tę łatkę prawka i lewaka, bo jest bardzo mglista i niewiele mówi. Znowu, popatrzcie na dwie polskie partie, rzekomo dwa odmienne obozy – prawicowy (PiS) i lewicowy (PO). Przynajmniej taki podział zarysowałby niespecjalnie zorientowany w polityce Polak. Czy tak jest w rzeczywistości? Bynajmniej. Wystarczy spojrzeć na podejście PiSu do gospodarki, czy tę propozycję wpisania przynależności Polski do UE do Konstytucji, aby zwątpić w tę prawicowość. A to dlatego, że – jak pisałem wyżej – ten podział miał sens ileśset lat temu. Nie dziś. Dzisiejsze ideologie polityczne z jednej stron są mocno zdywersyfikowane, a z drugiej częściowo się przenikają. I dlatego te łatki są bez sensu.

Co kieruje korwinistami i pisiurami przy przyklejaniu naklejki "lewak" w stosunku do wszystkiego co stoi nieco bardziej na lewo od nich?
Bo tylko „kuce” i „pisiury” korzystają z terminu lewak. Mniej stereotypowego myślenia.
EDIT: Aha, tak odniosę się jeszcze do tego punktu po fakcie, po przeczytaniu czatu. Widzisz, rzuciłeś tam z miejsca do Bojara korwinistą. To się idealnie wpisuje w ten punkt. Nie zastanowiłeś się nawet nad jego poglądami, nad tym, że z jakiegoś powodu żyd non stop w wątku politycznym kłóci się z IvEm, który Korwina popiera, tylko rzuciłeś taką łatką. Stosujesz tę samą taktykę, którą krytykujesz.

3. Dlaczego lewica, mimo upływu całego pokolenia od transformacji ustrojowej wciąż się kojarzy z panami od sierpa i młota? […] Dlaczego ludzie używając terminu "lewak" zawsze widzą anarchistów/komunistów/skrajną lewicę, a nie widzą tej demokratycznej?
Bo to bardzo wygodne w dyskusji. Znowu – nie masz argumentu? Wypomnij komuś, że pan X z takiej lewackiej partii, którą zapewne popierasz jak na lewaka przystało, to komunistom w ’81 obciągał. Teczkę nawet ma! A że taki argument nie odnosi się do sedna dyskusji (powiedzmy, imigrantów czy tam lasów państwowych)? Cóż, to już twoja rola jako dyskutanta zauważyć. W przeciwnym razie twój oponent będzie przekonany, że cię ZAORAŁ.
I żeby nie było – to działa w dwie strony. Miałem okazję rozmawiać ze zwolenniczką kropkiNowoczesnej (i nie mam tu na myśli Kradusa, tylko taką niszową partię założoną przez faceta, który nosił teczki i kawę za Balckiem, pewnie nie słyszeliście o niej) o niesławnej organizacji Duma i Nowoczesność. Otóż ta zwolenniczka utożsamiała całą prawicę (niezależnie jak szeroko by to pojęcie pociągnąć) jako jeden organizm. A więc wiadomo – DiN? Oczywiście PiS popiera, a Jarek się cieszy, bo to ta zła prawica. ONR? Regularnie wysyłają z marszów raporty Prezesowi.
Widzisz adriankowaty, ty cały czas opisujesz różne wady ludzkie i przypisujesz je z jakiegoś powodu osobom wyłącznie o poglądach politycznych przeciwnych do twoich (a przynajmniej taki jest wydźwięk tego posta) i to jest twój problem. Pytasz się: „dlaczego osoby o poglądach innych niż moje nazywają ludzi o X poglądach w taki a nie inny sposób” albo „dlaczego osoby o poglądach innych niż moje utożsamiają osoby o poglądach Y i Z jako jedność”. A to nie wynika z poglądów, tylko z ludzkich wad (tendencji do generalizacji, podejścia co nie jest „moje” jest pewnie złe, niemoralne i nieakceptowalne, lenistwa itd.). Na każde twoje dotychczasowe pytanie (czy na następne, to jeszcze nie wiem, piszę na bieżąco czytając każdy twój punkt) można odpowiedzieć prosto – bo zwolennicy partii/polityka/ideologii X to ludzie. I mają ludzkie wady. Bo łatwiej w odpowiedzi na merytoryczny argument poparty danymi statystycznymi w jakiejś sprawie jest trzasnąć „pewnie pewnie lewaku, weź na ten zepsuty zachód jedź jak ci się tu nie podoba”, niż samemu:
a)   dokonać rozbioru takiego argumentu na części pierwsze
b)   rzucić okiem na dane i naukowe opracowania w celu zdobycia wartościowych informacji w danym temacie
c)   wyartykułować długą i merytoryczną wypowiedź, najlepiej jeszcze nadać takiej wypowiedzi jakąś uporządkowaną konstrukcję jeśli dyskusja jest pisemna; ba, sam z tej ostatniej części rezygnuję (nie porządkuję mojej wypowiedzi, nie sprawdzam nawet czy pojawiły się jakieś błędy), bo najzwyczajniej szkoda mi na to czasu

4. Skąd ta moda na egoizm, cynizm, brak szacunku i odpowiedzialności wobec nawet własnego państwa szermowana przez kapitalistów?
Nie istnieje nic takiego jak „moda na egoizm, cynizm, brak szacunku i odpowiedzialności wobec nawet własnego państwa”. Pierwsze dwie cechy to wyłącznie cechy ludzkie, nie mające żadnego związku z poglądami politycznymi – można być komunistą i jednocześnie cynikiem i egoistą. Właściwie to nawet bardziej zasadne byłoby stwierdzenie, że każdy z nas jest egoistą, bo… tak jest. Prawie każdy troszczy się o siebie i swoje potrzeby na pierwszym miejscu, może za wyjątkami jednostek, jak np. typ osobowości INFP, który może zrezygnować z podstawowych potrzeb, kiedy dąży do jakiegoś celu, wynika to jednakże z ich bardzo daleko posuniętego idealizmu. W każdym razie – nie ma „mody” na osobowość. Albo jesteś cynikiem, albo nim nie jesteś. Nie można być cynikiem, bo jest to „modne”, cokolwiek to znaczy.
Co do dwóch następnych rzeczy, to cóż – niektórzy po prostu są kosmopolitami. I tyle. Nie jest to cecha charakteru, ale też raczej nic nie zmieni faktu braku przywiązania do danego narodu (a raczej, w przypadku kosmopolitów, do narodów w ogóle, nie tylko jednego, w którym się urodzili).
Bawi mnie też trochę, jak narzekałeś na to, że różni ludzie generalizują i stawiają na równi różne poglądy lewicowe, a teraz sam generalizujesz i przypinasz łatkę ludziom o konkretnych poglądach – i to na bazie komentarzy na zaledwie jednej stronie. To mniej więcej tak wymierne, jak stawianie tezy o poglądach, zarobkach i wykształceniu wszystkich Polaków bazując wyłącznie na mieszkańcach jednego miasta. Może cię to zaskoczy, ale są ludzie o kapitalistycznych poglądach dysponujący empatią. Mimo tego, nie popierają różnych elementów państwa opiekuńczego z różnych powodów. Może preferują prywatną pomoc społeczną (a czemu nie?), może są przekonani, że pieniądze, które państwo im zabiera, nie są wykorzystywane wystarczająco dobrze (znowu – czemu nie? Jak ustaliła dr Mary Ruwart na bazie m.in. The Costs of Public Income Redistribution and Private Charity JR Edwardsa, na każdy dolar tylko 30 centów trafia do potrzebujących, podczas gdy 70 pokrywa koszty działania organizacji rządowej, podczas gdy w prywatnych fundacjach ten stosunek wygląda mniej więcej odwrotnie), albo z jakiejkolwiek innej abstrakcyjnej przyczyny, innej niż egoizm i cynizm.

Czytam od czasu do czasu Business Insider by wiedzieć co w gospodarce piszczy i przeraża mnie poziom komentarzy i poglądów tam głoszonych przez rynkową prawicę. Czy naprawdę model scwaniaczałego, zdemoralizowanego i załganego dziada ma być jedynym celem promowanym w dzisiejszym społeczeństwie?
Mam dobrą radę – i piszę to całkowicie serio, nie jest to przytyk – jeśli coś cię denerwuje, to tego nie czytaj. A do tej charakteryzacji kapitalistów wrócę jeszcze przy faszyzmie, bo to dosyć ciekawe zagadnienie.

5. Poza tym pytanko poboczne - jak wiele (na Tawernie) zmieniło się od kiedy ubyłem?
Chyba niewiele. Może kilku moderatorów działów.

Tak jak wyżej pisałem, ciekawy temat. A więc rozbierzmy go na czynniki pierwsze. Przede wszystkim, musimy odpowiedzieć sobie na istotne pytanie: czym jest faszyzm i jakie poglądy go charakteryzują?
Za Encyclopedią Britannicą (definicja tutaj, zacytuję tylko fragmenty):
[...]
Although fascist parties and movements differed significantly from one another, they had many characteristics in common, including:
  • extreme militaristic nationalism
  • contempt for electoral democracy and political and cultural liberalism
  • belief in natural social hierarchy and the rule of elites
  • desire to create a Volksgemeinschaft (German: “people’s community”), in which individual interests would be subordinated to the good of the nation
[…]
Although some European “neofascist” groups attracted large followings, especially in Italy and France, none were as influential as the major fascist parties of the interwar period.
Odpowiedzmy sobie teraz na proste pytanie - ilu polskim partiom i ugrupowaniom można by taki zestaw poglądów przypisać? W całości, raczej niewielu. Może ONRowi, oceńcie sami na bazie ich deklaracji ideowej. No bo na pewno nie PiSowi, czy Kukizowi, łamie się już na pierwszym punkcie, bo same WOT nie wypełnią znaczenia słowa "extreme". To o jakie ugrupowania ci chodzi? Bo nie bierzesz chyba organizacji takich jak Duma i Nowoczesność, chowających się po lasach czy w śmietnikach (gdzie miejsce neonazistów, nawiasem mówiąc) za "modę". To jakaś śmiesznie mała grupa, która nie ma ani żadnej siły pod względem liczb, ani siły politycznej. Wystarczy spojrzeć na badania UE. Nie udało mi się znaleźć Discrimination in the EU za lata 2016 i 2017, gdzie wyniki teoretycznie mogłyby być wyższe, ale udało mi się dotrzeć do badań z roku 2015 (klik!). Otóż, jak widać po pobraniu plików .xls, największej dyskryminacji w krajach UE, bo aż 5% ludzi ankietowanych, doznało ze względu na... wiek. Nie ze względu na orientację seksualną (2%), ani ze względu na pochodzenie (3%), ani nawet ze względu na religię (również 3%), a ze względu na bycie powyżej 55 roku życia. A więc idee promowane przez ruchy skrajnie prawicowe raczej zbyt popularne nadal wbrew pozorom w UE (a więc i w Polsce) nie są. Można by więc sprawdzić poparcie dla takich organizacji. Dla ONRu będzie to trudne, bo nie są partią. Próbowałem przeszukać sieć, ale nic nie znalazłem póki co, gdyby ktoś z was miał dane statystyczne to zachęcam do publikacji. Możemy już jednakże sprawdzić poparcie choćby dla skrajnie prawicowego NOPu. Ta partia, firmująca się hasłem najdłużej istniejącej polskiej formacji narodowej okresu powojennego regularnie przegrywa kolejne wybory, w których bierze udział. Nie będę tutaj przepisywał ich nikłych wyników wyborczych, jak kogoś ciekawią, to odsyłam na Wikipedię, bo są tam prawidłowe -> (klik!).

Reasumując – nawet gdyby wrzucić do jednego worka wszystkich polskich faszystów, neonazistów, identytarystów, redwatch i cokolwiek sobie wymyślisz (swoją drogą, to dosyć znamienne, że wyżej zarzucałeś innym sprowadzanie wszystkich partii lewicowych do sierpa i młota), nadal pozostaną te ruchy ruchami mikrymi i praktycznie niezauważalnymi dla szerszego ogółu. Nie licząc ONRu (i może Redwatcha) pozostają one kompletnie poza świadomością ogółu, tak bardzo się nie liczą. I nie ma sensu pisać o jakiejś modzie na to. Bo równie dobrze można by napisać o renesansie/modzie na komunizm, ot tu wytykając Razem ich znajomości z włoskimi marksistami czy Portugalską Partią Komunistyczną, tu rzucając linkiem do kilku artykułów: (klik!), (klik!). Ale po co? To są mikre w swojej sile i zasięgu ruchy i nie ma sensu robić z tego wielkiej sprawy, że komunizm dobija się na polskie salony. Bo się nie dobija. I analogicznie jest z faszyzmem. Zawsze będzie jakiś mały procent skrajnych politycznie jednostek.

Dobra, miałem zamiar się odnieść jeszcze do postu JerzegoBurzy i twojego drugiego posta adriankowaty, ale tbh już mi się nie chce. Prześpię się, może znowu przysiądę do PC i postukam w klawiaturę. Może nawet pojawi się ktoś, kto postanowi ze mną podyskutować. Tak czy inaczej, jak na dzisiaj mam dość. Mam nadzieję, że za wielu błędów nie ma, bo nie będę już tego redagować.
EDIT: Szybko przejrzałem posta i poprawiłem kilka błędów, natomiast pewnie jeszcze trochę ich jest.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 15, 2018, 09:41:13 wysłana przez Bruce Campbell »
[Jun 19 12:23:24] JerzyBurza: Przepraszam pomyliłem się myślałem, że dr. dre i drake to to samo

Offline Trebron2009

• 2009
  • Najemnik
  • *
  • Piwa: 326
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 14, 2018, 23:26:54 »
A ja wam po wiem tak - po cholere tak rozkminiac XD

Online Bojar

• Gawędziarz
  • *
  • Piwa: 290
  • #BojarMusiPrzeprosić
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 15, 2018, 00:03:28 »
Wow jaki ładny pościk Lew. Nie ma do czego się przypieprzyć. Ale:

Yhmm
To, że JA napisałem o MOICH poglądach faszystowskich nie oznacza, że potwierdziłem twoje zarzuty dot. organizacji narodowych i reszcie tzw. "prawaków". Nie są oni faszystami ani tym bardziej nazistami! Chciałbym także zauważyć, że patriotyzm nie jest tym samym co szowinizm, a to chcesz wszystkim nam wmówić.

Jak interpretujesz patriotyzm? Bieganie z ASG po lasach i bawienie się w żołnierzy zaklętych? Tatuowanie sobie symboli narodowych na przyrodzeniu? Ciekawy jestem twojej interpretacji, gdzie i kiedy zaczyna się patriotyzm. Bo jak dla mnie patriotyzm ma się do faszyzmu jak przysłowiowy piernik do wiatraka. Dla mnie patriotami są tacy ludzie jak:
https://www.starosadeckie.info/ludzie-z-pasja/andrzej-lis-rekordzista-polski-w-oddawaniu-krwi/
lub zwykli ludzie, którzy płacą tutaj podatki oraz swoją postawą, ciężką pracą, ambitną nauką i doskonaleniem siebie promują wizerunek takiej Polski za granicą i tyle.

Skoro już mam nadzieję, że wyjaśniłem czemu nacjonalizm =/= szowinizm, to teraz uświadomię Ci coś jeszcze.
Zawsze mnie zastanawiało co ludzi skłania do stawiania grupy społecznej nad jednostkę. Stawiam na brak indywidualnych osiągnięć i potrzebę znaczenia "czegoś". Ale my nie o tym.

A co do zasady to szowinizm to jest jedna z form nacjonalizmu. Nacjonalizm to jest trochę ogólniejsze pojęcie i tyle. W nacjonalizmie uważasz, że twój naród jest najważniejszy, w szowinizmie dodatkowo uważasz, że reszta narodów to twoi wrogowie.

(...) nie chcemy wpływać na politykę zagraniczną a jedynie na nasze prawo np.do obrony granic RP(przez to podczas IIWŚ nie byliśmy w WP a jako autonomiczne grupy szturmowe)(dziś na szczęście możemy się już bronić przed "niemiecką pomocą").

Bardzo mi się podoba używanie słów "byliśmy", "nasze". Tak jak nie rozumiem dumy narodowej tak samo nie rozumiem dumy z osiągnięć przodków. Ale znowu... Nie o tym. Zakładam, że jak piszesz o obronie to piszesz o obronie państwa żydowskiego. Bardzo ciekawi mnie co masz na myśli pisząc że "możecie się już bronić przed niemiecką pomocą". Jak jest to na serio to zapraszam serdecznie  do przeczytania poradnika "jak działa świat - poradnik dla początkujących nacjonalistów", bo wykazujesz się lekkim niezrozumieniem dla dyplomacji, tego jaka jest obecnie pozycja Polski, Izraela i Niemiec w geopolityce i co w ogóle się zmieniło w świecie w ciągu ostatnich 70 lat. Ewentualnie ja mam do bani poczucie humoru.

Nietolerowanie czyjejś nietolerancji, jest nietolerancyjne. W odróżnieniu do Ciebie mój dziadek nie służył w Wermachcie a w grupach szturmowych Betar'u a potem w AK, i wojny zbytnio nie przeżył.

Zasadnicza kwestia jest taka, że nie dzielimy tolerancji na rzeczy i zachowania "tolerowane" i "nietolerowane". Spectrum tolerancji lepiej oddaje oś.  Innymi słowy możesz coś tolerować bardziej, mniej lub wcale. NP. pedofilia czy zoofilia jest nietolerowana przez większość ludzi. Ale zowu bardzo mi się podoba sformułowanie w, którym świadomie czy też podświadomie utożsamiasz się z dziadkiem i jego "osiągnięciami".

Offline JerzyBurza

• Bibosz
  • *
  • VIe_10ph_Wchm_JanSnieg
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 15, 2018, 12:28:12 »
Wow jaki ładny pościk Lew. Nie ma do czego się przypieprzyć. Ale:

Jak interpretujesz patriotyzm? Bieganie z ASG po lasach i bawienie się w żołnierzy zaklętych? Tatuowanie sobie symboli narodowych na przyrodzeniu? Ciekawy jestem twojej interpretacji, gdzie i kiedy zaczyna się patriotyzm. Bo jak dla mnie patriotyzm ma się do faszyzmu jak przysłowiowy piernik do wiatraka. Dla mnie patriotami są tacy ludzie jak:
https://www.starosadeckie.info/ludzie-z-pasja/andrzej-lis-rekordzista-polski-w-oddawaniu-krwi/
lub zwykli ludzie, którzy płacą tutaj podatki oraz swoją postawą, ciężką pracą, ambitną nauką i doskonaleniem siebie promują wizerunek takiej Polski za granicą i tyle.

Chodziło mi w tej wypowiedzi o to, że będąc patriotą nie trzeba uważać wszystkich dookoła za wrogów. Ale ogólnie to moja interpretacja patriotyzmu jest podobna, tylko jest jedna mała rzecz wymagana, otóż prawdziwa nie udawana miłość do Polski.

Zawsze mnie zastanawiało co ludzi skłania do stawiania grupy społecznej nad jednostkę. Stawiam na brak indywidualnych osiągnięć i potrzebę znaczenia "czegoś". Ale my nie o tym.

Szczerze to nie rozumiem o co Ci teraz chodzi.

A co do zasady to szowinizm to jest jedna z form nacjonalizmu. Nacjonalizm to jest trochę ogólniejsze pojęcie i tyle. W nacjonalizmie uważasz, że twój naród jest najważniejszy, w szowinizmie dodatkowo uważasz, że reszta narodów to twoi wrogowie.

Nie będę się spierał, po prostu ja rozdzielam te rzeczy gdyż są jednak trochę różne.

Bardzo mi się podoba używanie słów "byliśmy", "nasze". Tak jak nie rozumiem dumy narodowej tak samo nie rozumiem dumy z osiągnięć przodków. Ale znowu... Nie o tym. Zakładam, że jak piszesz o obronie to piszesz o obronie państwa żydowskiego. Bardzo ciekawi mnie co masz na myśli pisząc że "możecie się już bronić przed niemiecką pomocą". Jak jest to na serio to zapraszam serdecznie  do przeczytania poradnika "jak działa świat - poradnik dla początkujących nacjonalistów", bo wykazujesz się lekkim niezrozumieniem dla dyplomacji, tego jaka jest obecnie pozycja Polski, Izraela i Niemiec w geopolityce i co w ogóle się zmieniło w świecie w ciągu ostatnich 70 lat. Ewentualnie ja mam do bani poczucie humoru.

Jestem dumny z tego co robił ktoś z mojej rodziny, gdyż najprościej mówiąc "płynie w nim ta sama krew". Niestety chyba Cię rozczaruję, nie bronie państwa Izrael i się z nim w żaden sposób nie identyfikuje, jak ktoś jest katolikiem nie jest od razu obywatelem Watykanu. Znaczy chyba xd. Pisząc o obronie pisałem o obronie państwa Polskiego gdyż uważam się za polaka z dziada-pradziada. Pisząc "obronie przed niemiecką pomocą" chodzi mi o to, że dowództwo IIRP nie chciało wcielić grup szturmowych Betaru do Wojska Polskiego, i tym samym zmienić formę paramilitarną i milicyjną w
formę profesjonalnego wojska, przez co po kampanii obronnej z roku 1939 członkowie Betaru którzy faktycznie walczyli nie trafili do obozów jenieckich, a skończyli jak obrończy poczty gdańskiej. Zbytnio nie obchodzi mnie pozycja Izraela w geopolityce (chociaż ze względu na wojnę medialną życzę im jak najgorzej, a poza tym są bandą oszustów, rasistów i zwyrodnialców). Co nie zmienia, że chyba w choć małym stopniu widzę zmiany które zaszły na świecie w ciągu tych 70 lat.

Zasadnicza kwestia jest taka, że nie dzielimy tolerancji na rzeczy i zachowania "tolerowane" i "nietolerowane". Spectrum tolerancji lepiej oddaje oś.  Innymi słowy możesz coś tolerować bardziej, mniej lub wcale. NP. pedofilia czy zoofilia jest nietolerowana przez większość ludzi. Ale zowu bardzo mi się podoba sformułowanie w, którym świadomie czy też podświadomie utożsamiasz się z dziadkiem i jego "osiągnięciami".

Szczerze nie wiem co odpowiedzieć. Nie utożsamiam się z dziadkiem i jego osiągnięciami, a po prostu pokazuję dumę, za to co sobą reprezentował.

(click to show/hide)

Online Bojar

• Gawędziarz
  • *
  • #BojarMusiPrzeprosić
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 15, 2018, 15:43:29 »

Szczerze to nie rozumiem o co Ci teraz chodzi.

Zarówno komunizm jak i faszyzm/nacjonalizm stawiają na dobro grupy ponad dobro jednostki. W przypadku nacjonalizmu jest to tak zwane dobro narodu a w przypadku komunizmu klasy społecznej. Zasadniczo zastanawia mnie co kieruje ludzi, ku takim poglądom. Powiązania narodowe lub klasowe to z zasady powinny być bardzo słabe powiązania, ponieważ dzielimy je z bardzo dużą grupą społeczną. W związku z tym np. duma narodowa wydawałoby się, że powinna być mało atrakcyjna, ponieważ jest powszechna (w końcu każdy Polak może przejawiać "dumę narodową"), a jak wiemy im coś jest powszechniejsze tym najczęściej ma niższą wartość. Na przykład prawie każdy przebiegnie 1 kilometr, ale nie każdy przebiegnie maraton. Przebiegnięcie kilometru jest o wiele łatwiejsze niż przebiegnięcie maratonu, więc o mniej ludzi chwali się przebiegnięciem kilometru niż maratonu. Rozumiesz?

Co więc ciągnie ludzi do czegoś tak powszechnego? I tutaj możemy się podeprzeć statystkami na podstawie badania MillwardBrown. Na nacjonalów głosują głównie ludzie młodzi i niewykształceni. Największe poparcie mają wśród osób 18-24 koło 30%. Jeśli chodzi o wykształcenie 67% osób z wyższym wykształceniem zadeklarowało, że nigdy by nie zagłosowało na ONR-Wszechpolskich, a kolejne 20%, że raczej nie. Jak popatrzymy sobie na identyczne statystyki wśród osób z wykształceniem podstawowym to tylko koło 30% nigdy by nie zagłosowało i koło 15% raczej by nie zagłosowało.

Więc w momencie kiedy nie ma osiągnięć naukowych, są niższe zarobki i najczęściej praca fizyczna to tych różnych rzeczy z których moglibyśmy być dumni jest mniej. W końcu nie ma osiągnięć indywidualnych. Jednak każdy chce być z czegoś dumny i zarówno nacjonale jak i komuchy właśnie to dają. Wystarczy, że się po prostu urodziłeś i od razu jesteś dziecko boże (Kościół katolicki), urodziłeś się na jakimś terenie (nacjonale) czy jesteś członkiem gigantycznej grupy społecznej (np robotnicy i komuniści). I to jest to przysłowiowe wstawanie z kolan... Ludzie bez żadnych osiągnięć indywidualnych muszą odwoływać się do większej grupy, żeby czuć, że ich życia mają jakiekolwiek znaczenie. Poszukaj sobie statystyk na własną rękę związku między poglądami a dochodami, wykształceniem itd. Wyjaśniłem?

I o to mi chodziło pisząc "Stawiam na brak indywidualnych osiągnięć i potrzebę znaczenia "czegoś".

DALEJ.

Chodziło mi w tej wypowiedzi o to, że będąc patriotą nie trzeba uważać wszystkich dookoła za wrogów. Ale ogólnie to moja interpretacja patriotyzmu jest podobna, tylko jest jedna mała rzecz wymagana, otóż prawdziwa nie udawana miłość do Polski.

Co rozumiesz przez miłość do polski? :D

Miłość platoniczna, romantyczna, biologiczna, erotyczna? Bo jak dla mnie to podchodzi tylko pod jeden rodzaj miłości. Miłość niedorzeczną. Proszę jak już dyskutujemy to nie używajmy takich pustych, bezsensownych frazesów.

Nie będę się spierał, po prostu ja rozdzielam te rzeczy gdyż są jednak trochę różne.

Możesz se rozdzielać, ale to nie znaczy, że to jest właściwe. Powiem więcej jest po prostu bez sensu. Taka jest definicja tych dwóch pojęć i ruchów.
(click to show/hide)

Jestem dumny z tego co robił ktoś z mojej rodziny, gdyż najprościej mówiąc "płynie w nim ta sama krew".
Gratuluję osiągnięcia. Masz dziadka, który coś zrobił. Popatrz wyżej.

Niestety chyba Cię rozczaruję, nie bronie państwa Izrael i się z nim w żaden sposób nie identyfikuje, jak ktoś jest katolikiem nie jest od razu obywatelem Watykanu. (...) Zbytnio nie obchodzi mnie pozycja Izraela w geopolityce (chociaż ze względu na wojnę medialną życzę im jak najgorzej, a poza tym są bandą oszustów, rasistów i zwyrodnialców). Co nie zmienia, że chyba w choć małym stopniu widzę zmiany które zaszły na świecie w ciągu tych 70 lat.

Czyli cenisz sobie Betar faszystów, których głównym celem było ustanowienie Państwa żydowskiego na terenie Palestyny, która to organizacja później stanowiła część Herut, a Herut został następnie włączony do Likud, którego lider Binjamin Netanjahu jest obecnym premierem Izraela. Żydzi są oszustami? W jaki sposób? Rasistami? W jaki sposób? Zwyrodnialcami? W jaki sposób. W porównaniu do swoich sąsiadów to Arabowie żyjacy w Izraelu mają kraj mlekiem i miodem płynący niż Żydzi w Paletstynie, Algierii, Maroku, Iraku, Egipcie itd. Przykładowo większość Egipcjan uważa, że to co robi Hamas jest słuszne... To co robi ta organizacja terrorystyczna... Innymi słowy jak porównamy sobie Izrael z którymkolwiek z ich sąsiadów to wtedy możesz mówić o "oszustwach, rasizmach i zwyrodnialcach".

Ale tak szczerze... Chłopie nie widzisz "pewnych" sprzeczności? Luk w swoim światopoglądzie? Bo to się kupy d**y nie trzyma.

Pisząc "obronie przed niemiecką pomocą" chodzi mi o to, że dowództwo IIRP nie chciało wcielić grup szturmowych Betaru do Wojska Polskiego, i tym samym zmienić formę paramilitarną i milicyjną w
formę profesjonalnego wojska, przez co po kampanii obronnej z roku 1939 członkowie Betaru którzy faktycznie walczyli nie trafili do obozów jenieckich, a skończyli jak obrończy poczty gdańskiej.

Nie musisz mnie uczyć historii, bo nie ma to żadnego znaczenia... Ale napisałeś "dziś na szczęście możemy się już bronić przed "niemiecką pomocą"." Chodzi ci o obronę Polski przed Niemcami?? xD Bo jeśli tak to zaczynam powoli jarzyć z jakim typem osobowości mam tutaj do czynienia. Gdzieś w conspiracy bym to zaklasyfikował zaraz obok masonów i iluminatów.
(click to show/hide)

Szczerze nie wiem co odpowiedzieć. Nie utożsamiam się z dziadkiem i jego osiągnięciami, a po prostu pokazuję dumę, za to co sobą reprezentował.
Nie będę się powtarzać.

Offline JerzyBurza

• Bibosz
  • *
  • VIe_10ph_Wchm_JanSnieg
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 15, 2018, 23:54:23 »
Zarówno komunizm jak i faszyzm/nacjonalizm stawiają na dobro grupy ponad dobro jednostki. W przypadku nacjonalizmu jest to tak zwane dobro narodu a w przypadku komunizmu klasy społecznej. Zasadniczo zastanawia mnie co kieruje ludzi, ku takim poglądom. Powiązania narodowe lub klasowe to z zasady powinny być bardzo słabe powiązania, ponieważ dzielimy je z bardzo dużą grupą społeczną. W związku z tym np. duma narodowa wydawałoby się, że powinna być mało atrakcyjna, ponieważ jest powszechna (w końcu każdy Polak może przejawiać "dumę narodową"), a jak wiemy im coś jest powszechniejsze tym najczęściej ma niższą wartość. Na przykład prawie każdy przebiegnie 1 kilometr, ale nie każdy przebiegnie maraton. Przebiegnięcie kilometru jest o wiele łatwiejsze niż przebiegnięcie maratonu, więc o mniej ludzi chwali się przebiegnięciem kilometru niż maratonu. Rozumiesz?

Po prostu nie widzę do czego się odnosisz. Ja napisałem tylko wstęp(rodem z podręcznika do gimnazjum) do kolejnego argumentu.

Co więc ciągnie ludzi do czegoś tak powszechnego? I tutaj możemy się podeprzeć statystkami na podstawie badania MillwardBrown. Na nacjonalów głosują głównie ludzie młodzi i niewykształceni. Największe poparcie mają wśród osób 18-24 koło 30%. Jeśli chodzi o wykształcenie 67% osób z wyższym wykształceniem zadeklarowało, że nigdy by nie zagłosowało na ONR-Wszechpolskich, a kolejne 20%, że raczej nie. Jak popatrzymy sobie na identyczne statystyki wśród osób z wykształceniem podstawowym to tylko koło 30% nigdy by nie zagłosowało i koło 15% raczej by nie zagłosowało.

Więc w momencie kiedy nie ma osiągnięć naukowych, są niższe zarobki i najczęściej praca fizyczna to tych różnych rzeczy z których moglibyśmy być dumni jest mniej. W końcu nie ma osiągnięć indywidualnych. Jednak każdy chce być z czegoś dumny i zarówno nacjonale jak i komuchy właśnie to dają. Wystarczy, że się po prostu urodziłeś i od razu jesteś dziecko boże (Kościół katolicki), urodziłeś się na jakimś terenie (nacjonale) czy jesteś członkiem gigantycznej grupy społecznej (np robotnicy i komuniści). I to jest to przysłowiowe wstawanie z kolan... Ludzie bez żadnych osiągnięć indywidualnych muszą odwoływać się do większej grupy, żeby czuć, że ich życia mają jakiekolwiek znaczenie. Poszukaj sobie statystyk na własną rękę związku między poglądami a dochodami, wykształceniem itd. Wyjaśniłem?
Niestety nie wiem nawet co powiedzieć. Ze statystykami się nie dyskutuje BO TO FAKTY(może pan od autyzmo-lewicy by próbował). Ale jedyne co mnie w tym przekonuje to porównanie do zarobków wyborców. No przepraszam, ale czasy gdy "inteligenci" byli elitarni już minęły, teraz zbyt dużo osób ma wykształcenie wyższe by brać wykształcenie jako statystykę braną pod uwagę przy określaniu inteligencji/elitarności.

I o to mi chodziło pisząc "Stawiam na brak indywidualnych osiągnięć i potrzebę znaczenia "czegoś".

DALEJ.

OK

Co rozumiesz przez miłość do polski? :D

Miłość platoniczna, romantyczna, biologiczna, erotyczna? Bo jak dla mnie to podchodzi tylko pod jeden rodzaj miłości. Miłość niedorzeczną. Proszę jak już dyskutujemy to nie używajmy takich pustych, bezsensownych frazesów.

Romantyczną, ja sobie np. do flagi polski nie [...]

Gratuluję osiągnięcia. Masz dziadka, który coś zrobił. Popatrz wyżej.

Masz jakieś wypaczoną definicję dumy, jestem dumny ZA NIEGO, ŻE BYŁ TAKIM CZŁOWIEKIEM, a nie to, że był kim był to jest moje osiągnięcie.

Czyli cenisz sobie Betar faszystów, których głównym celem było ustanowienie Państwa żydowskiego na terenie Palestyny, która to organizacja później stanowiła część Herut, a Herut został następnie włączony do Likud, którego lider Binjamin Netanjahu jest obecnym premierem Izraela.

To tak trochę nie było, kiedy sztab Betaru okręgu polskiego zarządzał powstaniem w gettcie nikt nie myślał o jakimś państwie na pustyni, a o tym, by polacy wyznania Mojżeszowego mogli bronić własnych rodzin, by mogli przeżyć IIWŚ. Te partie późniejsze nie mają zbyt dużo wspólnego z polityką Ze'ewa. On chciał rewizji syjonistycznej, on by poprostu wziął i wyrzucił arabów a nie zamykał ich w gettach, odcinał od zasobów czystej wody i pożywienia. Dla twojej informacji, żydzi nie mają aż tak źle na tle innych religii w państwach arabskich, mogą płacić dżizje(nie wiem jak to napisać) i żyć normalnie, nie tak jak koptowie/katolicy którzy są krzyżowani i rozstrzeliwywani w masowych mogiłach. Chociaż nie wiem po co piszę ten wywód, to ,że arabowie to s********y nie usprawiedliwia działań państwa Izrael, który uważa się za cywilizowane państwo a armię nazywa Armią Pokoju(czy coś w tym stylu), gdzie naprawdę służą zwyrodnialcy cieszący się tym, że mają nagrane jak zastrzelili bezbronnego cywila

Żydzi są oszustami? W jaki sposób? Rasistami? W jaki sposób? Zwyrodnialcami?

Żydzi w europie działają przeciw Prawu i stosują lichwę. Rasiści i zwyrodnialcy -> https://youtu.be/ZtUoIpoh0BA?t=42s

Ale tak szczerze... Chłopie nie widzisz "pewnych" sprzeczności? Luk w swoim światopoglądzie? Bo to się kupy d**y nie trzyma.

Nie jestem idiotą(albo nie tak wielkim), jak widzę dziury w swoim światopoglądzie to zmieniam światopogląd na ten który uważam za właściwy

Nie musisz mnie uczyć historii, bo nie ma to żadnego znaczenia... Ale napisałeś "dziś na szczęście możemy się już bronić przed "niemiecką pomocą"." Chodzi ci o obronę Polski przed Niemcami?? xD Bo jeśli tak to zaczynam powoli jarzyć z jakim typem osobowości mam tutaj do czynienia. Gdzieś w conspiracy bym to zaklasyfikował zaraz obok masonów i iluminatów.
(click to show/hide)
Nie będę się powtarzać.

Ehhh, chodzi mi, że teraz grupy para-militarne są wspierane przez rząd, jako człowiek przezorny zawsze w domu mam ukryte zapasy wody i pożywienia i trochę złota w biżuterii, i zawsze jest możliwość, że np. flota wysp owczych(chyba nawet nie istnieje) zdesantuje piechotę morską na pomorzu(no chodzi mi o to, że wszystko może się stać).

(click to show/hide)

Online Bojar

• Gawędziarz
  • *
  • #BojarMusiPrzeprosić
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 16, 2018, 11:41:12 »
Oj mam co raz więcej funu z tej dyskusji :D

Po prostu nie widzę do czego się odnosisz. Ja napisałem tylko wstęp(rodem z podręcznika do gimnazjum) do kolejnego argumentu.
(...)
No przepraszam, ale czasy gdy "inteligenci" byli elitarni już minęły, teraz zbyt dużo osób ma wykształcenie wyższe by brać wykształcenie jako statystykę braną pod uwagę przy określaniu inteligencji/elitarności.
Tłumaczę ci co ciągnie ludzi do faszystów i skrajnych lewicowców (komuchów). Potrzeba "znaczenia". Po prostu oba te ruchy zwiększają znaczenie swoich członków kosztem innych grup. Faszyści kosztem innych narodów, a komuchy kosztem innych grup społecznych. SŁusznie zauważyłeś, że samo wykształcenie wyższe nie świadczy o elitarności, ale wyciągnąłeś kompletnie nietrafione wnioski. Wykształcenie wyższe jest standardem w dzisiejszym społeczeństwie (oczywiście są przypadki, które radzą sobie dobrze bez tego, ale ja traktuje społeczeństwo analizując całą grupę), a co za tym idzie w bardzo wielu przypadkach brak tego wykształcenia świadczy o "niższej klasie społecznej". Po za tym wystarczy spojrzeć na średnie zarobki w zależności od wykształcenia.
(click to show/hide)
A jeśli chodzi o elitarność w kontekście społecznym to jakbyś troszeczkę liznął socjologi to byś wiedział, że na tzw. "klasę społeczną" (nie lubię tego określenia) wpływa szeroki zakres czynników od zarobków i właśnie wykształcenia po umiędzynarodowienie, rodzaj diety, aktywność sportową czy nawet rodzaj słuchanej muzyki.

Romantyczną, ja sobie np. do flagi polski nie [...]
Czyli co po za tym co ja napisałem (płacenie podatków, godne reprezentowanie Polski po za granicami itd.) powinien zrobić obywatel, żeby ojczyznę kochać. I jak to interpretujesz? Bo jak dla mnie to co próbujesz tu napisać to jest po prostu górnolotny bulls**t.

Masz jakieś wypaczoną definicję dumy, jestem dumny ZA NIEGO, ŻE BYŁ TAKIM CZŁOWIEKIEM, a nie to, że był kim był to jest moje osiągnięcie.

Napisałeś, że jesteś z niego czy z jego zachowania dumny "płynie w nim ta sama krew" i ja pochwaliłem twoje osiągnięcie, którym jest tylko to, że jesteś spokrewniony z kimś "przez krew". Możesz szanować osiągnięcia bliskiej osoby, możesz je podziwiać, ale jak to przenosisz na siebie i starasz się podnosić swoją własną wartość cudzymi osiągnięciami to jest to już chore. A ewidetnie tak jest, bo niemalże w pierwszych postach wyskoczyłeś z tym swoim dziadkiem. Najpierw w pierwszym poście skrytykowałeś "Że adriana dziadek to w wermachcie", a chwilę później zrelacjonowałeś biografię swojego. Czy nie zauważasz pewnych problemów tutaj? Zastanów sie może czym ty się możesz pochwalić. I potem poszukaj korelacji pomiędzy tym co wymyślisz, "sukcesami" twojego dziadka a tym jak chętnie o nim mówisz.

To tak trochę nie było, kiedy sztab Betaru okręgu polskiego zarządzał powstaniem w gettcie nikt nie myślał o jakimś państwie na pustyni, a o tym, by polacy wyznania Mojżeszowego mogli bronić własnych rodzin, by mogli przeżyć IIWŚ. Te partie późniejsze nie mają zbyt dużo wspólnego z polityką Ze'ewa. On chciał rewizji syjonistycznej, on by poprostu wziął i wyrzucił arabów a nie zamykał ich w gettach, odcinał od zasobów czystej wody i pożywienia. Dla twojej informacji, żydzi nie mają aż tak źle na tle innych religii w państwach arabskich, mogą płacić dżizje(nie wiem jak to napisać) i żyć normalnie, nie tak jak koptowie/katolicy którzy są krzyżowani i rozstrzeliwywani w masowych mogiłach. Chociaż nie wiem po co piszę ten wywód, to ,że arabowie to s********y nie usprawiedliwia działań państwa Izrael, który uważa się za cywilizowane państwo a armię nazywa Armią Pokoju(czy coś w tym stylu), gdzie naprawdę służą zwyrodnialcy cieszący się tym, że mają nagrane jak zastrzelili bezbronnego cywila

Popatrzmy na historię
1936 Peel commision (20% terenu dla żydów, 80 dla arabów). Arabowie odrzucili
1947 UN - arabowie odrzucili ofertę granic i wypowiedzieli wojnę po czym dostali łomot
1967 - wojna sześciodniowa znowu zaatakowali i dostali łomot
1967 - słynne potrójne NIE dla izraela, czyli NIE dla pokoju, NIE dla negocjacji z izrealem, Nie dla uznania państwa żydowskiego
2000 - znowu odrzucili (Camp David Summit)

Innymi słowy arabowie mieli wszelkie możliwe możliwości, żeby żyć w pokoju, ale wolą szczelać rakietami z terytorium Gazy. Też na miejscu żydów byłbym wkurzony.

A co do filmu to congratz. Znalazłeś typa, który zastrzelił araba.
Kojarzysz tych dwóch? Jeden arab, drugi chrześcijanin. Ale czy na podstawie tylko tych dwóch osób oceniasz całe religie i narody?
(click to show/hide)
(click to show/hide)

Żydzi w europie działają przeciw Prawu i stosują lichwę. Rasiści i zwyrodnialcy -> https://youtu.be/ZtUoIpoh0BA?t=42s

Tutaj się praktycznie ze śmiechu posikałem. Zanim zacznę Ci cały temat tłumaczyć to proszę wytłumacz mi o co ci chodzi z tą lichwą? Ale dokładnie mi wytłumacz proszę :D

Ehhh, chodzi mi, że teraz grupy para-militarne są wspierane przez rząd, jako człowiek przezorny zawsze w domu mam ukryte zapasy wody i pożywienia i trochę złota w biżuterii, i zawsze jest możliwość, że np. flota wysp owczych(chyba nawet nie istnieje) zdesantuje piechotę morską na pomorzu(no chodzi mi o to, że wszystko może się stać).

A tutaj już leżałem na podłodze tarzając się ze śmiechu. Mów mi więcej.

Szczerze to ja myślałem, że nikt tego bezsensu z WOT nie kupuje. Myślisz, że paramilitarka ma jakiekolwiek znaczenie? Chłopczyku w jakim ty świecie żyjesz? Z ASG będziesz do Niemców strzleać?
Paramilitarka w Polsce to tylko niepotrzebnie wydana kasa, która mogłaby zostać wydana na profesjonalistów.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 16, 2018, 11:42:30 wysłana przez Bojar »

Offline AdamKur

• Gawędziarz
  • *
  • Piwa: 62
No nie wiem. Ja mam zawsze pod ręką słownik polsko-farerski, na wypadek inwazji Wysp Owczych. Trzeba być przezornym ;)

Tak szczerze, dyskusja o tym czym jest patriotyzm jest dość ciekawa. Ostatnio bardzo dużo widzę ludzi z polską flagą na koszulce, na ramieniu, tatuaże z kotwiczką, orłem, i tak dalej, i mam bardzo mieszane uczucia co do tego. Niby patriotyzm, ale taki dość odpustowy patriotyzm, na pokaz. Już nawet nie mówiąc o tym że dosłownie ubieranie się w polską flagę  graniczy trochę z jej znieważaniem (podczas wciągania flagi na maszt trzeba stać na baczność i zachowywać się godnie, a noszać flagę na koszulce idziesz z nią do sracza czy spadają na nie kawałki burgera jak żresz w McDonaldzie), to wystarczy kupić koszulkę z flagą za 19,99zł, nienawidzić Szwabów, i już jesteś dobrym polakiem, prawdziwym patriotą. Tak jak powiedział Bojar, moim zdaniem patriotyzm to chęć budowania lepszej, bogatszej Polski, płacenie podatków, bezinteresowna postawa i propagowanie dobrego imienia Polski za granicą.

"My name is Ozymandias, king of kings:
Look on my works, ye Mighty, and despair!"

Offline Trebron2009

• 2009
  • Najemnik
  • *
  • Piwa: 326
Miłość do państwa i płacenie podatków to jak miłość ze złą kobietą - w końcu cię wydyma na wszystko co masz.

Offline adriankowaty

• Rybałt
  • *
Ja się zadeklaruję, że zasadniczo zgadzam się z Lwem.
I tak, pod terminem faszyzm miałem zaś to, co ty zdefiniowałeś w oparciu o źródła anglosaskie.
Jeśli zaś chodzi o mój statyzm, to mogę wam zagwarantować, że bliżej mu do rozwiązań tajwańskich, zachodnioniemieckich doby Adenauera i Erharda czy szwedzkich. To są państwa, które przeżyły dyktatury faszystowskie (w znaczeniu faszyzmu przytoczonym przez Lwa) bądź miały podchody do faszyzowania (np. ze szwedzką polityką kastrowania mniejszości narodowych lat 70. i polityce konserwatystów względem ludności samijskiej) i wyciągnęły z tego wnioski.
Co zaś do kolektywizmu, to zasadniczo jestem zdania że pomoc innym nie jest niczym złym, a ustawowa pomoc tym bardziej. Nie musi to oznaczać wydatkowania całej kasy na biurokratów (tak naprawdę Ameryka 70% swojego budżetu przeznacza nie na biurokratów, a na wojsko), tak samo jak nie musi to oznaczać zadłużenia publicznego (przy rozsądnej polityce budżetowej). Plus, przychód osiągany na terytorium państwa polskiego podlega opodatkowaniu, a ten podatek jest już własnością publiczną, a nie prywatną z punktu widzenia prawa (durny historyk-"komunista", tak wiem, znam to Bojar), więc argument o tym, że to są "nasze pieniądze" jest nieważny.
Jeśli zaś chodzi o podatki, to coraz bardziej się skłaniam do tego, żeby nauczyć korwinistów (zbiorczy termin, w moim żargonie oznaczających ogólnie anarchokapitalistów, niekoniecznie wyznawców JKM) że państwo to, cytując dobrego znajomego z uczelni o poglądach prawicowych, usługa i powinno się wystawiać tymże rachunki za wszystko, począwszy od służby zdrowia po armię i publikować to mu przy podstawie opodatkowania. To by nauczyło nieco tychże o ekonomii państwowej.
Ja wyznaję zasadę państwa prawa, sprawiedliwości społecznej i równego traktowania. Jestem też panhumanistą. Mnie osobiście boli jak miłośnicy ideologii z kategorii "alt-right" powołując się na instytucje demokratyczne, promują swe antydemokratyczne w swej istocie ideologie. To jest ta sama droga, jak pewnego malarza który był wielkim humanistą - cytat, ironiczny od prof. z historii powszechnej, niekoniecznie o zabarwieniu pejoratywnym, o funkcji deskryptywnej - uczyniła krótkotrwale panem Europy (ku niezadowoleniu tych, którzy mieli wątpliwą przyjemność tego doświadczyć).
Plus, powrócę do mojego pytania - co jest złego w tym, że uznaję się za Ślązaka? Moja rodzina to szlachta górnośląska, mówię po pierwsze językiem śląskim (celowo językiem), po drugie jestem u siebie od 4 stuleci. Dość czasu, by uznać się za ludność natywną dla regionu.